Ροδίτες από ατόφιο χρυσάφι!

Με πολλά μετάλλια και αρκετές επιτυχίες επέστρεψαν στο νησί μας οι Ροδίτες αθλητές που συμμετείχαν το σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας Παίδων, Εφήβων και Κορασίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Η «καλή» μέρα φάνηκε από νωρίς, καθώς στην «αυλαία» της διοργάνωσης, ο Κωνσταντίνος Κωνστάντουρας του Διαγόρα κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στο Ατομικό Πουρσουίτ Παίδων, μένοντας πίσω μόνο από τον Δημήτρη Χριστάκο του Σπαρτιατικού που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας. Λίγο αργότερα, στην ατομική χρονομέτρηση των 500 μέτρων Παίδων, ο Ανδρέας Καλαθενός του Διαγόρα έφτασε μια «ανάσα» από το βάθρο, όμως έμεινε την τιμητική τέταρτη θέση με χρόνο 35.944, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Αιμιλιανός Κελεπέρας του «Έλαφου» κατέκτησε την έβδομη θέση και ο Βασίλης Ζαννάκης του «Ροδήλιου» την 23η.

Η πρώτη μέρα των αγώνων «έκλεισε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης 500 μέτρων Κορασίδων, δύο Ροδίτισσες ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών. Η Άννα Μπέντα του Διαγόρα κατετάγη δεύτερη και πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ η Σταματία Κούρου του Ροδήλιου την ακολούθησε στην τρίτη θέση και φόρεσε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δύο κορίτσια πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και στο αγώνισμα των 200 μέτρων ταχύτητας, με την Μπέντα να τερματίζει και πάλι δεύτερη και να κατακτά το δεύτερο της αργυρό μετάλλιο και την Σταματίου Κούρου να καταλαμβάνει την πέμπτη θέση.

Το πρωί της δεύτερης ημέρας ο Αγαπητός Κούρος του Ροδήλιου κατέκτησε την 14η θέση στο αγώνισμα πόντων 20 χιλιομέτρων, ενώ το απόγευμα τη «σκυτάλη» στις επιτυχίες πήρε ο Κώστας Σαλπαδήμος του «Μεσόγειου», ο οποίος «έσπασε» τα χρονόμετρα στα 1000 μέτρα Ατομικής Χρονομέτρησης Εφήβων, κατακτώντας την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χαρακτηριστική ευκολία και με μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους. Στο ίδιο αγώνισμα ο Αγαπητός Κούρος του Ροδήλιου πήρε την 12η θέση, ενώ ο Κωνσταντίνος Αρναουτάκης του Έλαφου την 16η.

Ο Σαλπαδήμος έδωσε συνέχεια στα… μετάλλια στο αγώνισμα των 200 μέτρων ταχύτητας Εφήβων, καθώς πήρε και σε αυτό την πρωτιά και το χρυσό, με τον Κούρο να τερματίζει 10ος. Οι ροδίτικες επιτυχίες συνεχίσθηκαν στα 200 μέτρα ταχύτητας Παίδων, με τον Κωνσταντίνο Κωνστάντουρα του Διαγόρα να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση και να φορά ακόμη ένα αργυρό μετάλλιο στο στήθος. Στο ίδιο αγώνισμα ο Ανδρέας Καλαθενός κατετάγη 8ος και ο Αιμιλιανός Κελεπέρας 10ος. Επίσης ο Βασίλης Ζαννάκης κατέκτησε την 19η θέση.

Ο Κωνστάντουρας «φλέρταρε» με το χρυσό μετάλλιο και το κατέκτησε στο τρίτο αγώνισμα που πήρε μέρος και συγκεκριμένα σε αυτό των πόντων 15 χιλιομέτρων, στο οποίο αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας! Ο Ζαννάκης σε αυτό το αγώνισμα έκανε επίσης καλή εμφάνιση και κατέλαβε την 11η θέση.

Τα χρυσά μετάλλια για τα ροδίτικα «χρώματα» διαδέχονταν το ένα το άλλο, με την Άννα Μπέντα στο Ατομικό Πουρσουίτ Κορασίδων 1500 μέτρων να το κατακτά με χρόνο 1.59.675, σχεδόν τρία δεύτερα λιγότερο από τη δεύτερη! Στο ίδιο αγώνισμα η Σταματία Κούρου κατέκτησε την 6η θέση.

Ο Κώστας Σαλπαδήμος «τρίτωσε» τα χρυσά του μετάλλια την τρίτη μέρα της διοργάνωσης, αφού πήρε την πρώτη θέση και στο αγώνισμα του Κέιριν! Ο Κούρος του Ροδήλιου τερμάτισε στην 9η θέση, επίσης στο Κέιριν εφήβων, ενώ πήρε την πέμπτη στο Σκρατς.

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση της ομάδας του Διαγόρα στο Ομαδικό Σπριντ Παίδων, με τους Κωνστάντουρα και Καλαθενό να κατακτούν την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα. Ο Κωνστάντουρας μάλιστα πήρε ακόμη ένα μετάλλιο, καθώς κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο στο Σκρατς εφήβων. Στο ίδιο αγώνισμα ο Ζαννάκης του Ροδήλιου κατετάγη 16ος.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα του Σκρατς Κορασίδων, τα κορίτσια μας έδειξαν ξανά τις δυνατότητες τους, με την Άννα Μπέντα του Διαγόρα να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο και τη Σταματίου Κούρου του Ροδήλιου το χάλκινο!

Οι παραπάνω επιτυχίες έφεραν και ψηλά τα ροδίτικα σωματεία στις τελικές βαθμολογίες, καθώς σε αυτή των εφήβων ο Μεσόγειος κατέλαβε την τέταρτη θέση και ο Ροδήλιος την 10η, στους Παίδες ο Διαγόρας ήταν συνολικά 2ος  και ο Έλαφος 12ος, ενώ στις Κορασίδες, ο Διαγόρας πήρε την τρίτη θέση και ο Ροδήλιος την τέταρτη.