Λύγισε στο β’ ημίχρονο με απίστευτο σερί!

Με ένα απίστευτο σερί 40-3(!) στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κέρδισε στη Ρόδο τον Κολοσσό με 88-64. Όταν οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 48-40 (22’), οι «πράσινοι»… ξύπνησαν για τα καλά και με κορυφαίο τον Νέντοβιτς, άλλαξαν τη ροή του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη και μάλιστα εύκολα στην Καλλιθέα. Οι Ροδίτες ήταν εξαιρετικοί στο α’ ημίχρονο (παίζοντας χωρίς τους Ουίλιαμς και Τιλί), αλλά όταν ο Παναθηναϊκός έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο, δεν μπόρεσαν να τον κοιτάξουν στα μάτια και ηττήθηκαν στη σημερινή αναμέτρηση της Basket League
Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν εξαιρετική στο α’ ημίχρονο, παρά την απουσία των Ουίλιαμς και Τιλί… Μετά το αρχικό 3-10 (3’), ο Κολοσσός με κορυφαίο τον Χατζηδάκη βρήκε λύσεις και πλησίασε αρχικά σε 7-12 και στη συνέχεια σε 13-16 και 17-18 (10’). Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τους Ροδίτες στο β’ δεκάλεπτο, αφού δίπλα στον Χατζηδάκη προστέθηκε και ο Φλόιντ και η μηχανή των γηπεδούχων λειτουργούσε στο φουλ… Το 19-23 έγινε 32-24 με τρίποντο του Ξανθόπουλου (στο 17’), για να πλησιάσει με τον Μέικον ο Παναθηναϊκός σε 32-31. Οι Ροδίτες ανέβασαν ξανά στροφές και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με +7 (40-33), έχοντας κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα απέναντι στον… αποκαρδιωτικό Παναθηναϊκό.
Στο β’ ημίχρονο, ο Κολοσσός έκανε το σκορ 48-40(!) και στο σημείο εκείνο ξεκίνησε η απόλυτη μεταμόρφωση του Παναθηναϊκού… Λες και κάποιο μαγικό ραβδάκι άγγιξε τους «πράσινους», που μεταμορφώθηκαν πλήρως σε όλα τα επίπεδα. Αρχικά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 48-48 με κορυφαίο τον Μέικον και μετά ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ (51-55 και 51-61) για να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο με +16 (51-67), αφού τίποτα δεν έβγαινε στον Κολοσσό, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό.
Δεν χρειάστηκε κάτι άλλο… Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων έγινε ορατή στο γ’ δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει έτσι όπως σταμάτησε και να κάνει το σκορ 51-80 με επιμέρους σερί 3-40(!) από το 48-40. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, που πήρε άνετα τη νίκη στη Ρόδο, έχοντας κορυφαίους τους Νέντοβιτς, Ουάιτ και Μέικον. Από τον Κολοσσό καλύτεροι ήταν οι Χατζηδάκης και Φλόιντ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-18, 40-33(ημ.), 51-67, 64-88
Διαιτητές:
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 5(1), Πράπας 2, Καμπούρης, Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6(2), Μπιλλής, Μίλερ 7(1), Φλόιντ 19(1), Χατζηδάκης 15, Σλαφτσάκης, Ποτ 9(1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 16(4), Παπαγιάννης 11, Καββαδάς 3, Κασελάκης 6(2), Ουάιτ 15(2), Νέντοβιτς 27(4), Χουγκάζ 7(1), Έβανς, Μαντζούκς, Σαντ-Ρος 3.