Φέτος είναι το φαβορί…

Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι του εφηβικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας εύκολα (59-37) τον Διαγόρα στην «τέντα» και πλέον απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Η ομάδα του Κώστα Δόσπρα είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και με σερί 5-20 (!) στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγε και πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα. Οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Δόσπρα, Χατζηδημήτρη και Καράβα και πήραν τη νίκη απέναντι στον Διαγόρα, που πέτυχε μόλις πέντε πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-19, 27-33(ημ.), 32-39, 37-59
Διαιτητές: Φάκαρος- Ορφανός
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Ζάρας, Τσακίρης Δ. 6(1), Ράμος 4, Καλλιγάς 11(2), Σάββας, Στεφανάκης, Καταβαίνης 8(2), Πίτσης 4, Κατσουράκης, Καλιβούρης 4, Παληγιάννης, Γκατούλης.
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Δόσπρας): Ντογκούς Ε., Καράβας 11(2), Ποδιώτης, Καλενδέρης 7(1), Παμπάκας 4, Λώλος 8, Δόσπρας 15, Χατζηδημήτρης 13.
ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ- ΚΑΛΥΜΝΙΑΚΟΣ 76-23
Άνετη και χαλαρή νίκη πέτυχαν οι έφηβοι της Α.Ε. Δικαίου κόντρα στον Καλυμνιακό (76-23) στο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής για τον όμιλο νήσων. Το ημίχρονο τελείωσε με 39-4 (!!!) και τους «σφουγγαράδες» να μένουν άποντοι στο β’ δεκάλεπτο. Αν μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν χαλάρωνε η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα, η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-4, 39-4 (ημ.), 65-9, 76-23
Διαιτητές: Πλατέλλα- Αλεξίου
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Καραθωμάς 4, Μαρίνος 2, Τσουνάς 4, Πουλιού 8, Χατζησταμάτης 5(1), Τσάμπαλλας Β. 7, Λάμπρου 26, Χατζηφιλίππου 15, Φωτιάδης 2, Ζωίδης 3, Τσάμπαλλας Ι.
ΚΑΛΥΜΝΙΑΚΟΣ (Κοσσαρής): Καραγεωργίου 9, Σφουγγαριστός 2, Αλαχιώτης 4, Βαβλάς 4, Γερακιός 4, Γιαννουκάς, Σβύνος, Οικονομίδης, Αλαχούζος.
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ- ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 40-95
Σε ρυθμούς προπόνησης ο Ιπποκράτης Κω κέρδισε την Ε.Α.ΚΑ. στην Κάλυμνο με 95-40, φανερώνοντας τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η ομάδα του Μάκη Κανενόπουλου δεν συνάντησε δυσκολίες μέχρι να φτάσει στη νίκη, ξέφυγε από την αρχή στο σκορ και πρόσθεσε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ήταν ο Χρήστου που πέτυχε 37 πόντους, δηλαδή σχεδόν όσους ολόκληρη η Ε.Α.ΚΑ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-27, 12-52(ημ.), 18-78, 40-95
Διαιτητές: Αλεξίου- Μάγκος
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Ρούσσος, Λαζαρής Σ., Κουλλιάς Σ., Τσάτταρος 14(2), Φυλακτάκης 1, Σάμιος, Κουλλιάς Α., Εγγλέζος 6, Μελάς 13, Μεϊμάρης 6.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Χρήστου 37(4), Χατζαντώνης 5, Βάση 4, Καρακουλάκης 9, Κυροχρήστος 22, Χατζηπυλιώτης 3, Μπαλαμπάνης 4, Κανταρέγια 6, Μποδούρ 5, Μαράγκας.