Διαγόρας- Απόλλωνας Λάρισας: 5-0: «Γηραιός» πέντε αστέρων

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών η ΠΑΕ Διαγόρας. Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποιώντας μια… γεμάτη εμφάνιση, από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, επικράτησαν του Απόλλωνα Λάρισας με σκορ 5-0 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο). Από δύο γκολ σημείωσαν οι Παραστατίδης και Βουργουτζή και ένα ο Μπούμπας.
Οι ποδοσφαιριστές της ΠΑΕ Διαγόρας μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, επιδιώκοντας να επιτεθούν ορθολογικά.
Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, καθώς στο 17ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Παραστατίδη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τις επιτυχίες τους με τον Βουργουτζή στο 22ο λεπτό.
Οι ποδοσφαιριστές του Πάρη Ανδράλα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δημιουργώντας ακόμα δύο καλές ευκαιρία, με τον Μπούμπα στο 33ο και τον Τάτση στο 39ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «κυανέρυθροι» σκόραραν και τρίτη φορά με τρομερό σουτ του Μπούμπα στο 47ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν σε διάστημα δύο λεπτών να σημειώσουν ακόμα δύο τέρματα. Στο 64ο λεπτό ο Παραστατίδη με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0, με τον Βουργουτζή στο 65ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 5-0 για την ομάδα του Πάρη Ανδράλα.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές της ΠΑΕ Διαγόρας, έριξαν ρυθμούς, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Στράτου Μαχαίρα να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.
17ο λεπτό: Γκολ για τον «γηραιό». Ο Λαϊουέλ μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων, γύρισε παράλληλα στον Παραστατίδη και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για το Διαγόρα.
22ο λεπτό: Ο Διαγόρας διπλασιάζει τις επιτυχίες του. Ο Παραστατίδης έφυγε στην κόντρα επίθεση, γύρισε στην περιοχή για τον Βουργουτζή και ο μεσοεπιθετικός των «κυανέρυθρων» με πλασέ νίκησε τον Οικονομόπουλο για το 2-0.
33ο λεπτό: Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Οικονομόπουλος απομακρύνει με υπερένταση το δυνατό σουτ του Μπούμπα.
39ο λεπτό: Ωραία ενέργεια του Τσιαντούλα, ο ποίος πάσαρε στον Τάτση, με το σουτ του τελευταίου από καλή θέση, να κοντράρει στους αμυνόμενους και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.
47ο λεπτό: Τρίτο γκολ για το Διαγόρα. Ο Μπούμπας με τρομερό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Οικονομόπουλου κάνοντας το 3-0.
58ο λεπτό: Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Λαϊουέλ να καταλήγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
60ο λεπτό: Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα Λάρισας, με τον Γαλάνη να απομακρύνει με δυσκολία το πλασέ του Ντ’ Αγκοστίνο.
62ο λεπτό: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Διαγόρα με τον Βουργουτζή. Ο μεσοεπιθετικός του «γηραιού» βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Οικονομόπουλο με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποκρούει την μπάλα. Στη εξέλιξη της φάσης ο Βουργουτζής βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, ωστόσο το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.
64ο λεπτό: Ο Διαγόρας πετυχαίνει και τέταρτο γκολ. Ο Λαϊουέλ νικήθηκε από τον Οικονομόπουλο, ωστόσο η μπάλα έφτασε στον Παραστατίδη που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 4-0.
65ο λεπτό: Πέμπτο γκολ για τους «κυανέρυθρους». Ο Παραστατίδης βγήκε απέναντι από τον Οικονομόπουλο, μοίρασε στον Βουργουτζή και ο τελευταίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 5-0.
Διαγόρας (Πάρης Ανδράλας): Γαλάνης, Βουργουτζής, Μανιώτης, Πετράκης (56ο Χότζα), Τάτσης, Καραμάνης (46ο Μαγκάκης), Παπαϊωάννου (54ο Οικονομίκος), Μπούμπας (56ο Καβαλιέρι), Τσιαντούλας, Παραστατίδης, Λαϊουέλ.
Απόλλωνας Λάρισας (Βαγγέλης Στουρνάρας): Οικονομόπουλος, Αυλωνίτης, Καλούσης, Ποτόσογλου, Κοτσιανούλης, Μπαλογιάννης, Μπεκιαρίδης (56ο Χουμόλι), Κλιγγόπουλος (66ο Διβανές), Ζαχαράκης, Ντιουλγκέροφ, Ντ’ Αγκοστίνο.