Απόλλωνας Κ.- Α.Ε. Κως: Νίκη για τους γηπεδούχους

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο 2019 ο Απόλλωνας Καλυθιών, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 της Α.Ε. Κω στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και τελευταίας του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν το δεύτερο ημίχρονο για να κατακτήσουν το «τρίποντο» , καθώς το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Οι Καλυθενοί έκαναν το 1-0 με τον Μάριο Πλακίδα στο 71ο λεπτό, με τον Λευτέρη Καστρινάκη στο 90ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για την ομάδα του Παναγιώτη Ζούνη.
Να σημειώσουμε ότι οι «βυσσινί» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν οι Σπύρος Οχτάρας (36ο λεπτό) και Miklovan Hysi (74ο λεπτό).
Τέλος, να αναφέρουμε ότι ο Απόλλωνας αφιέρωσε την νίκη στον Στέργο Κώστα, με την ακόλουθη ανακοίνωση:
«Η σημερινή (σ.σ. Πέμπτη) νίκη είναι αφιερωμένη στον Στέργο Κώστα ο οποίος είχε τροχαίο ατύχημα και νοσηλεύεται στο νοσοκομείο. Όλη η οικογένεια του Απόλλωνα του εύχεται περαστικά και γρήγορα κοντά μας».