Ήττα από Π.Α.Ο.Κ. για Κολοσσό

Παρουσιάζοντας αρκετές αμυντικές αδυναμίες ο Κολοσσός ηττήθηκε με 89-75 από τον Π.Α.Ο.Κ. στην πρεμιέρα του τουρνουά «Μαυροσκούφεια». Ο Κολοσσός από την αρχή του αγώνα έμεινε πίσω στο σκο (11-6), ωστόσο κατάφερα να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 21-19 στο α’ δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός έφερε το ματς στα ίσα (26-26), ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο «δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με +13 (43-30) και πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (44-37).
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «θαλασσί» να κυνηγούν στο σκορ (53-44), αλλά τον ΠΑΟΚ να αντιδρά από τα μισά και να το κλείνει στο +13 (64-51). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έριξαν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο 35’ (78-69), αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 89-75. Σημαντικοί για τον Π.Α.Ο.Κ. ήταν οι πόντοι του Γκος σρτο τέλος, ενώ βοήθησαν στο σκοράρισμα οι Χάτσερ, Μαργαρίτης και Ζάρας.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-19, 44-37(ημ.), 64-51, 89-75
Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9(1), Μορέιρα 7, Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας, Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 10(2), Πόουπ 2, Ουίλιαμς 3(1), Χάτσερ 18(2), Γκάρετ 2, Γκος 16(3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βετούλας): Μπράουνινγκ 13(2), Κέμπτον 6, Άσκα 15(1), Δημάκος 5(1), Γεωργαλής 1, Ντιγκς 7, Αγγελάκος, Γεωργάκης 1, Μαυροειδής 23, Παπαδάκης 4(1).