Α’ Κατηγορία: Νίκες για Κλεόβουλο και Ποσειδώνα Κ.

Με την διεξαγωγή δύο αναμετρήσεων, άνοιξε η αυλαία της 15ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, με τον Κλεάνθη να υποδέχεται τον Κλεόβουλο Λίνδου και τον Ποσειδώνα Καρπάθου την Δόξα Καρδάμαινας.
Λινδιακοί και Καρπάθιοι κατέκτησαν το «τρίποντο» που τους βοήθησε να ανέβουν στον βαθμολογικό πίνακα, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις επίσημες υποχρεώσεις τους στο 2019, επικρατώντας των «ροσονέρι» με 3-2 και των «μελανόλευκων» της Κω με σκορ 1-0, αντίστοιχα.
Ο Κλεόβουλος σε ένα εντυπωσιακό και επεισοδιακό παιχνίδι, επικράτησε στο γήπεδο Παραδεισίου του Κλεάνθη με σκορ 3-2.
Οι Λινδιακοί άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Νίκο Κολιοκώστα, με τους «ροσονέρι» να ισοφαρίζουν σε 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γιάννη Κόκα στο 30ο λεπτό.
Ο Κλεόβουλος πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαράλαμπου Ταγκάεφ στο 67ο λεπτό, με τον Νίκο Κολιοκώστα στο 87ο λεπτό να κάνει το 3-1, κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για τους Λινδιακούς, καθώς το μόνο που κατέφερε ο Κλεάνθης ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 με τον Γιάννη Κόκα στο 89ο λεπτό.
Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς από τον Κλεάνθη αποβλήθηκαν οι Αποστόλης Γρηγοριάδης (76ο ) και Δημήτρης Τσίγκριλας (80ο ) και από τον Κλεόβουλο οι Αλέκος Κακλάμάνος (65ο) και Χαράλαμπος Ταγκάεφ (95ο ).
Ο Ποσειδώνας Καρπάθου παρότι δυσκολεύτηκε, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Δόξας Καρδάμαινας, επικρατώντας με σκορ 1-0.
Το γκολ που έκανε την… διαφορά και έδωσε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους, σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Μηνάς Αναγνωστόπουλος.