Ήττα με “κέρδος” για το Ροδίων Άθλησις

Παρά το γεγονός ότι το Ροδίων Άθλησις ηττήθηκε το Σάββατο εντός έδρας από τον Πανελλήνιο με 3-2 σετ για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών, κατάφερε να πάρει έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στο τελικό «ταμείο» του πρωταθλήματος. Εξάλλου, η καλή εμφάνιση, που όμως δεν συνδυάστηκε με νίκη, θα λειτουργήσει προς όφελος της ομάδας της Ρόδου, η οποία δείχνει ότι μπορεί να «κοιτάξει» στα μάτια σχεδόν όλους τους αντιπάλους στον όμιλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά το ματς και το πρώτο σετ τελείωσε πριν αρχίσει με 25-15. Στο δεύτερο σετ, ένα σερί 7-0 για τον Πανελλήνιο διαμόρφωσε το 10-17. Οι Ροδίτες μείωσαν στους δύο (22-24) αλλά δεν κατάφεραν να «σώσουν» το σετ. Το Ροδίων Άθλησις ξεκίνησε πολύ καλά και στο τρίτο σετ. Ωστόσο στο 8-2, έγινε 15-13 και το 23-18 έγινε 24-23, με τον Χρήστο Μοσχούς να τελειώνει το σετ και να δίνειεκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Ενώ το σκορ του τέταρτο σετ ήταν 17-18, υπήρξε μία ολιγόλεπτη διακοπή, λόγω τραβήγματος στον προσαγωγό του αρχηγού και πασαδόρου της ομάδας του Ροδίων Άθλησης, Νίκου Μακρή, που όμως κατάφερε και συνέχισε αμέσως το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά και ο Τριπολιτσιώτης έκανε το 22-24. Η ομάδα της Ρόδου ήταν ακόμα μέσα στο σετ αλλά σε μία επιθετική προσπάθεια του Χουσίδη οι Τριπολιστιώτης και Κάλας κέρδισαν το μπλοκ και έγινε το τελικό για 22-25 για το τέταρτο σετ και το 2-2.

Η κακή υποδοχή των γηπεδούχων και το δυνατό σερβίς του αρχηγού του Πανελληνίου Γιάννη Τοκάνη, έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (4-7) στο τελευταίο σετ, προβάδισμα το οποίο διευρύνθηκε για το τελικό 15-8.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 21-25, 25-23, 22-25, 8-15)

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μοσχούς, Μακρής, Χουσίδης, Προδρομίδης, Γκένοφ, Τσακογιάννης/ Μαυράκης (λ), Κοκολάκης (λ), Γιώτης, Καρύδας, Κοτίτσας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Λακασάς): Κωνσταντινίδης, Χατζηθάνος, Αγγέλου, Τοκάνης, Μπάση, Μπουγάς/ Αντωνιάδης (λ), Ντινόπουλος, Μπίκος, Κάλας, Δημητούλης, Τριπολιτσιώτης