ΠΑΕ Βέροια- ΠΑΕ Διαγόρας: 2-0: Τον απέκλεισε ο Σιμόνι

Εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας έμεινε ο Διαγόρας, μετά από την εκτός έδρας ήττα που γνώρισε με σκορ 2-0 από την Βέροια για την 3η φάση της διοργάνωσης και πλέον επικεντρώνεται στην έναρξη της Football League.
Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσε ο Αλμπέρτο Σιμόνι στο δεύτερο ημίχρονο.
Το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, που προσπαθούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους.
Ο «γηραιός» απείλησε πρώτος, ωστόσο, ο Μπαρμπαρούσης δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων.
Στην συνέχεια η Βέροια είχε μια ελαφρά υπεροχή απειλώντας με τους Κανούλα και Σιμόνι, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Διαγόρα Τσέλιος ήταν στην σωστή θέση, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Αλμπέρτο Σιμόνι.
Στο 57ο λεπτό ο Διαγόρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου μετά από σουτ του Μπουρλάκη, όμως δύο λεπτά αργότερα (59ο λεπτό) ο Σιμόνι με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-0 για την Βέροια.
Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο, δεν τα κατάφερε παρότι στο 88ο λεπτό ο Μπαρμπαρούσης έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην Βέροια.
Τα γκολ
49ο λεπτό: Ο Πολύζος βρήκε ωραία τον Σιμόνι στην καρδιά της άμυνας του Διαγόρα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Τσέλιου γράφοντας το 1-0 για την Βέροια.
59ο λεπτό. Ο Μεληκιώτης κλέβει την μπάλα στα δεξιά, δίνει στον Βεργώνη και αυτός βρίσκει ωραία τον Σιμόνι, ο οποίος με πανέμορφο δεξί σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Τσέλιου κάνοντας το 2-0.
ΠΑΕ Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Λεφίδης, Μανιώτης, Μαραγκός, Πολύζος (79ο Ζούρκος Ν.), Βεργώνης, Πέντα, Μεληκιώτης (73ο Χαντζάρας), Κανούλας, Σκαθαρούδης (15ο λ.τρ. Σιμόνι).
ΠΑΕ Διαγόρας: Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης (61ο Μανωλάκης), Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Κασνέτσι (69ο Αμπατανέο), Καρπαθάκης, Κέρι, Γλυνός, Μπελερης, Ναβαλόν (46ο Μπουρλάκης), Μπαρμπαρούσης.