Π.Σ. Σπάρτης- ΠΑΕ Ιάλυσος: 0-2: Πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο

Στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα υποδεχθεί την Κέρκυρα, προκρίθηκε ο Ιάλυσος μετά από την εκτός έδρας νίκη του με σκορ 2-0 σε βάρος της Σπάρτης.
Οι «τοξοβόλοι» του Σάκη Παπαβασιλείου επιβεβαίωσαν την ανωτερότητΆ τους, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Σερτζίνιο και Νατσιόπουλου.
Η αναμέτρηση στα πρώτα 25 λεπτά ήταν μοιρασμένη για τις δύο ομάδες, χωρίς φάσεις, καθώς κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι και οι προσωπικές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Ο Ιάλυσος κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Σερτίζνιο στο 26ο λεπτό και από εκείνο το χρονικό σημείο, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας την κατοχή της μπάλας.
Οι «τοξοβόλοι» ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 42ο λεπτό ο Νατσιόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιάλυσος οπισθοχώρησε προκειμένου να διατηρήσει το υπέρ του 2-0, αναζητώντας χώρους για να αντεπιτεθεί. Η Σπάρτη από την πλευρά της ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο τερματοφύλακας των «τοξοβόλων» Αποστόλης Ανδρούτσος σταμάτησε όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του, με το 2-0 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Θανάση Ρούσσου.
Τα γκολ
26ο λεπτό. Ο Αυγενικού ανετράπη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης Θανάση Ρούσσο να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σερτζίνιο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Ιάλυσου.
42ο λεπτό: Ο Νατσιόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιζνιέφσκι κάνοντας το 2-0 για τους «τοξοβόλους».
Οι συνθέσεις:
Σπάρτη: Τσιζνιέφσκι, Κακάμης, Παναγιωτίδης (66ο Πλατάνας), Μπανούσης, Κοντογιάννης (46ο Σικαλόπουλος), Σωτηρόπουλος, Τσιμικλής, Κάρδαρης, Αναστασάκος (46ο Ζαραφέτας), Γεμιστός, Σαμπατάκος.

Π.Α.Ε. Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης, Γιώργου (90ο Χειμωνέττος Κ.), Ρεκλείτης, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (88ο Τερζίου), Μαρτσάκης (82ο Παπαδόπουλος), Σερτζίνιο, Μαραγκουδάκης.