Επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της η Ρόδος

Επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της ως ομάδα, η Ρόδος δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει την δεύτερη νίκη της στη διαδικασία των μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, συντρίβοντας τον Αίγειρο Μυστεγνών με σκορ 5-1 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
Τα «ελάφια» του Σάββα Ορφανίδη βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 10ου ομίλου και έχουν βάλει τις βάσεις για την εξασφάλιση του προβιβασμού τους, παρότι υπάρχουν ακόμα τέσσερις αναμετρήσεις.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρόδο να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ.
Τα «ελάφια» μετουσίωσαν την ανωτερότητά τους σε γκολ στο 12ο λεπτό με δράστη τον Χρήστο Αμανατίδη και δεκαπέντε λεπτά αργότερα (27ο ) διπλασίασαν τις επιτυχίες τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Παυλίδη.
Μετά το 2-0 η Ρόδος έριξε το ρυθμό της, ωστόσο, διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Σταμάτη Καντιμοίρη στο 43ο λεπτό, με το 3-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την Ρόδο να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι «πράσινοι» της πόλης μας έκαναν το 4-0 στο 48ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ του Γιώργου Δελαπόρτα στο «παραθυράκι» της εστίας του Κούμπα.
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 82ο λεπτό, με σουτ του Συβρή, με το τελικό 5-1 για την Ρόδο να διαμορφώνεται ένα λεπτό αργότερα, με δράστη τον Τάσο Παυλίδη.
Τα παιχνίδι διαιτήτευσε ο Βαγγέλη Μανούχος, με βοηθούς τους Χαρίλαο Νενεκούμη και Παναγιώτη Κωνσταντόπουλο.
Τα γκολ
12ο λεπτό, ωραία κάθετη πάσα του Γιώργου Δελαπόρτα στον Χρήστο Αμανατίδη, ο τελευταίος από θέση τετ α τετ, πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0 για την Ρόδο.
27ο λεπτό, κάθετη πάσα του Θεοδοσίου είχε αποδέκτη τον Αρχοντούλη μέσα στην περιοχή του Αίγουρου. Ο έμπειρος μέσος ανατράπηκε από τον Lila, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Βαγγέλη Μανούχο να δείχνει σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάσος Παυλίδης κάνοντας το 2-0 για τα «ελάφια».
43ο λεπτό, δύσκολο γύρισμα του Καντιμοίρη μέσα στην περιοχή του Αίγειρου, είχε αποδέκτη τον Παυλίδη που έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει ασταθώς. Η μπάλα έφτασε στον Σάκη Γκόγκα που, προ κενής εστίας, την έσπρωξε στα δίχτυα ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0.
48ο λεπτό, Τάσος Παυλίδης και Γιώργος Δελαπόρτας συνδυάστηκαν έξω από την περιοχή του Αίγειρου, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας για το 4-0.
82ο λεπτό, ο Συβρής έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά μέσα στην περιοχή της Ρόδου και με ωραίο διαγώνιο σουτ μείωσε το σκορ σε 4-1 για τους φιλοξενούμενους.
83ο λεπτό, μπαλιά του Δελαπόρτα στην πλάτη της άμυνας του Αίγειρου είχε αποδέκτη τον Παυλίδη που σούταρε μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 για την Ρόδο.
Ρόδος: Κεφάλας, Καλημέρης( 69ο Ιμεραλιλάι), Καντιμοίρης, Ορφανίδης, Αρχοντούλης, Τζιβίλογλου (51ο Νικήτας), Θεοδοσίου, Παυλίδης, Γκόγκας, Δελαπόρτας, Αμανατίδης (58ο Αξιώτης).
Αίγειρος Μυστεγνών: Κούμπας, Καπυαγιάννης, Μουτζουρίδης (59ο Μαστραντώνης), Λεονιαρίδης, Τριλιάνος (59ο Κοντονίκας), Χριστοδούλου, Lila, Γιακαλής, Σεραφίγγος ( 16ο λ.τρ. Τσίπας), Συβρής, Μαλακός.