Β’ Κατηγορία: Νίκες για Πολυβώτη και Νηρέα

Δύο αναμετρήσεις έγιναν την Τρίτη για το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.
Συγκεκριμένα, ο Πολυβώτης Νισύρου υποδέχθηκε την Α.Ε. Κύπρος στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το ευρύ 4-0.
Ο Α.Σ. Τήλος φιλοξένησε τον Νηρέα στο εξ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, με την ομάδα του Νώντα Αξιώτη να παίρνει σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1.
Πολυβώτης Ν.- Α.Ε. Κύπρος: 4-0
Την εξαιρετική του πορεία, που τον διατηρεί μέσα στην διεκδίκηση της δεύτερης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α’ Κατηγορία, συνέχισε ο Πολυβώτης, ο οποίος επικράτησε με σκορ 4-0 της Α.Ε. Κύπρος.
Οι Νισύριοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, αφού από το πρώτο ημίχρονο κλείδωσαν την υπόθεση νίκη, προηγούμενοι με σκορ 3-0.
Τα τέρματα του Πολυβώτη σημείωσαν οι Γιάννης Σφακιανός στο 20ο και 37ο λεπτό, Παναγιώτης Φωτεινής στο 44ο λεπτό, ενώ το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με αυτογκόλ του Γιάννη Αμπελά.
Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν, από τον Πολυβώτη ο Βασίλης Δ. Χατζηνικολάου στο 73ο λεπτό και από την Α.Ε. Κύπρος ο Άγγελος Σκούρας στο 89ο λεπτό.
Τέλος, να αναφέρουμε ότι οι Νισύριοι ανέβηκαν στην 3η θέση του πίνακα, έχοντας 24 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον 2ο Ακουσίλαο, ενώ η Α.Ε. Κύπρος βρίσκεται στην 5η θέση, με 22 βαθμούς στην συλλογή της.
Α.Σ. Τήλος- Νηρέας: 1-2
Αποφασιστικό βήμα για να εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία, έκανε ο Νηρέας επικρατώντας με σκορ 2-1 στο γήπεδο της Τήλου του τοπικού Αθλητικού Συλλόγου.
Η ομάδα του Νώντα Αξιώτη προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Σταύρο Σαπαλίδη, με τον Α.Σ. Τήλος να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Ζαφείρη Οικονόμου στο 24ο λεπτό, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 58ο λεπτό ο Σταμάτης Αμπελάς έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων το σκορ δεν άλλαξε.
Με την συγκεκριμένη νίκη ο Νηρέας ανέβηκε στην 8η θέση του πίνακα, φτάνοντας τους 14 βαθμούς, ενώ ο Α.Σ. Τήλος παρέμεινε μέσα στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 9 βαθμούς στην συλλογή του.