Ταεκβοντο: 19 μετάλλια από την ΕΤΑΝΕ στο 6ο Asteriks Cup

Διεξήχθη στην Σερβία το 6ο Asteriks Cup με την συμμετοχή της επίλεκτης ομάδας της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος, στην αποστολή της οποίας είχαν συμπεριληφθεί δύο αθλητές, μία αθλήτρια και ένας προπονητής από το νησί μας.
Πρόκειται για τον 14χρονο Χρήστο Πατενιώτη του Titans Dojo, τον 13χρονο Άγγελο Ευθυμίου του ΓΑΟ Tae Kwon Do Κολοσσός Ρόδου, την 14χρονη Ευαγγελία Φωτεινογιαννοπούλου του ΓΑΟ Tae Kwon Do Ρόδου και τον προπονητή Νίκο Καραβασίλη του ΓΑΟ Tae Kwon Do Κολοσσός Ρόδου.
Η παρουσία της επίλεκτης ομάδας της ΕΤΑΝΕ ήταν εξαιρετική, καθώς κατέκτησε συνολικά 19 μετάλλια, αλλά και την 2η θέση στην κατηγορία Cadets.
Μεταξύ των αθλητών που κατέκτησαν μετάλλια ήταν και τα δύο αγόρια του νησιού μας. Ο Χρήστος Πατενιώτης στα -53 κιλά και ο Άγγελος Ευθυμίου στα -65 κιλά, ανέβηκαν στο 3ο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία τους.
Αναλυτικά στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΤΑΝΕ αναφέρονται τα εξής:
«Τη 2η θέση στην κατηγορία των Cadets του 6th Asteriks Cup που διεξήχθη στο Νις της Σερβίας, κατέκτησε η επίλεκτη ομάδα της ΕΤΑΝΕ – Ένωση Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος.
Η συγκομιδή της ήταν 19 μετάλλια και συγκεκριμένα τρία χρυσά, επτά ασημένια και εννέα χάλκινα, σε μια διοργάνωση άκρως ανταγωνιστική.