Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ.: Νίκες για τα φαβορί στα τοπικά πρωταθλήματα

Επτά αναμετρήσεις για τα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ και συγκεκριμένα για αυτά των ανδρών, γυναικών, νεανίδων και κορασίδων πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο, με τα φαβορί να επικρατούν σε όλα τα παιχνίδια.

Η Ρόδος δεν μπόρεσε να ταξιδέψει στην Κω για τα παιχνίδια στις νεανίδες και τις παγκορασίδες με τις Αθλοπαιδιές Κω. Οι ”πράσινες” δεν μετέβησαν δικαιολογημένα στο νησί του Ιπποκράτη και τα δύο παιχνίδια θα οριστούν ξανά προσεχώς από την Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ.

Την τρίτη τους νίκη (σε τέσσερα παιχνίδια) πέτυχαν οι άνδρες του Φοίνικα, που νίκησαν με 3-1 σετ στο «Βενετόκλειο» την Τελχινίδα. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στα σετ (25-17 το πρώτο), οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου αντέδρασαν σωστά, ισοφάρισαν εύκολα τα σετ (13-25 το 2ο) και στη συνέχεια ήταν καλύτεροι, παίρνοντας τη νίκη με την οποία συνεχίζουν το κυνήγι των Αθλοπαιδιών Κω για την κατάκτηση του τίτλου.
Τα σετ: 25-17 (20’), 13-25 (19’), 20-25 (25’), 19-25 (27’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Ορμενάι, Ρέγκλης, Σαρικάς, Σκλήβας, Σωτηρίου, Φλεβάρης, Χαριστής, Γκιζέττης, Καζαντζάκης, Καλιόζης, Καφαντάρης, Μπαλής, Βιτζηλαίος.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Ανθής, Γιακουμάρος, Θυμιός, Κουκιάς, Κώτης, Λουκαΐδης, Μαμαλίγκας, Ματβέεβ, Παρασκευάς, Ρουσέττος, Σαμπάνης Δ., Σαμπάνης Ρ., Χάνι.

Στο ντέρμπι ουραγών του ανδρικού πρωταθλήματος, ο Ήλιος Ιαλυσού επικράτησε στο τάι-μπρέικ (3-2 σετ) της Φλόγας και πέτυχε την πρώτη του νίκη, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Ο Ήλιος πήρε το 1ο σετ, ωστόσο η Φλόγα βελτιώθηκε και κέρδισε εύκολα τα δύο επόμενα. Η ομάδα της Ιαλυσού κέρδισε στο συγκλονιστικό 4ο σετ με 23-25 και έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της, πήρε τη νίκη στο τάι-μπρέικ με 10-15.
Τα σετ: 23-25 (35’), 25-14 (20’), 25-17 (22’), 23-25 (26’), 10-15 (20’)
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ: Βούλκα, Γεράκης Ν., Γεράκης Σ., Ζερβός, Λεντής, Πεζουβάνης, Περαντινός, Σπυρίδης Δ., Σπυρίδης Μ., Σπυρίδης Π., Χάλαρης, Χατζηνικολάου
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Βαβλάς, Ζανίδης, Κλάδος, Λαζαρίδης, Μεϊμάκης, Μήλας Γ., Μήλας Ε., Σαλήμ Ογλού, Σταμούλης, Στεργενάκης, Τζαβάρας.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Το 6 στα 6 είναι γεγονός για τις γυναίκες της Τελχινίδας, που νίκησαν άνετα τον Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου (3-0 σετ) στο «Βενετόκλειο» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής (πρεμιέρα για το β’ γύρο). Η Τελχινίδα επιβεβαίωσε την ταμπέλα του φαβορί που είχε από την αρχή του αγώνα, πήρε δίκαια και άνετα τη νίκη και συνεχίζει την πορεία της προς τον τίτλο. Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά ήταν σοβαρά και συγκεντρωμένα και διατήρησαν το αήττητο τους.
Τα σετ: 16-25 (27’), 19-25 (22’), 11-25 (20’)
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Δέμελου, Κλαδίτη, Πολυτάνου, Φραντζέσκου, Παπαμελετίου, Γιαννέλη, Καραγιάννη, Μοστράτου, Σωτηρίου, Αμερικάνου, Μηλοπούλου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βάρτζια, Βρατσάλη, Γκιζέττη, Δαουτοπούλου, Καλιόζη, Ζωγράφη, Κακλαμάνου, Κουφομανώλη, Τερζίου, Μαστόρου, Σουσάρι, Στρατάκη.

Χωρίς να δυσκολευτούν οι γυναίκες του Ροδίων Άθλησις κέρδισαν με 3-0 σετ στην Κρεμαστή τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και πέτυχαν την τέταρτη τους νίκη σε έξι παιχνίδια. Η ομάδα του Νίκου Μακρή ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη, πιστοποίησε την ανωτερότητα της και πήρε άνετα την «καθαρή» νίκη στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής για το γυναικείο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 13-25 (17’), 16-25 (22’), 16-25 (22’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Αθανασάκη, Αρχαγγελίτη, Γεράκη, Κουκιά Δ., Κουκιά Καθ., Κουκιά Καλ., Κουκιά Ρ., Κουτσούκου, Μαμαλίγκα, Μπαλάκη, Σεΐτι, Συμιακού Μ., Συμιακού Χ., Φούκα.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Λαχανιάτη, Παπαδοπούλου, Μαστοράκη, Ντάκο, Μαστρογιάννη, Νουρεδίν, Αμορανίτη Ε., Σκαρτσίλη, Φραντζή, Ευθυμίου, Μαλούκου, Αμορανίτη Ν.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Οι νεανίδες της Τελχινίδας επικράτησαν άνετα του Διαγόρα με 3-0 σετ και έκαναν το 9 στα 9, αποδεικνύοντας ξανά ότι είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Η πολύ καλή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ των νεανίδων της Τελχινίδας δεν άφησε περιθώρια στον Διαγόρα να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά να προηγηθούν άνετα με 2-0 (25-14, 25-13). Στο 3ο σετ όμως η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ήταν καλύτερη, πίεσε στο σερβίς, ‘στήθηκε’ πιο σωστά σε μπλοκ και άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα αβίαστα λάθη των αντιπάλων της προηγήθηκε με 8-14 και 9-16. Στο σημείο αυτό το πολύ καλό σερβίς της Τελχινίδας έφερε άσους και πολλές κόντρα επιθέσεις, διαφορά καλύφθηκε και το σκορ διαμορφώθηκε σε 18-18. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με την Τελχινίδα να ξεφεύγει στους τελευταίους πόντους με 24-22 για να πάρει τελικά το σετ με 25-23 και το ματς με 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-14(22’), 25-13 (22’), 25-23 (25’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βάρτζια, Γκιζέττη, Δημητριάδη, Κακλαμάνου, Βογιατζή, Γκιάτα, Ζωγράφη, Καλιόζη, Κουφομανώλη, Λαζαρίδου, Μαστόρου, Σουσάρι, Τερζίου.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιαντσίδη, Κυπριώτη Ρ., Μαμαλίγκα, Μπάρκα, Γιακουμάκη, Κυπριώτη Ε., Μάλαμα, Ντερβίσι, Τάκο, Προβατοπούλου, Χαμίτ.

Με χαρακτηριστική ευκολία ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας κέρδισε 3-0 σετ τον Ήλιο Ιαλυσού για το πρωτάθλημα των νεανίδων. Σε 49 αγωνιστικά λεπτά, τα κορίτσια του Νίκου Αντωνιάδη κέρδισαν τα τρία σετ και μαζί το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Ο Φοίνικας δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και πέτυχε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 25-6 (16’), 25-8 (16’), 25-12 (17’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Αθανασάκη, Αρχαγγελίτη, Γεράκη, Καρινά, Κουκιά Δ., Κουκιά Καθ., Κουκιά Καλ., Κουκιά Ρ., Κουτσούκου, Μπαλάκη, Συμιακού, Σεΐτι, Συμιακού, Φούκα.
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Αλιράι, Βολιτάκη, Καμπούρη, Παναγιώτη, Πολιτίδου, Σιμελίδου, Τζόγια, Ντούρα, Σιδηροπούλου, Τζεφράι, Τοπάλη.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Το 3 στα 3 έκαναν οι κορασίδες του Διαγόρα που κέρδισαν εύκολα στην Κρεμαστή τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας 2 με 3-0 σετ. Τα κορίτσια του Νίκου Τρατσέλα δεν συνάντησαν δυσκολίες και πήραν άνετα τη νίκη, με την οποία διατήρησαν το αήττητο τους και προελαύνουν στον α’ όμιλο του πρωταθλήματος των κορασίδων.
Τα σετ: 13-25 (22’), 6-25 (20’), 16-25 (27’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 2 (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Γιακουμάρου, Δούλου, Κηπουρού, Κωνσταντίνου, Μενούχου, Μπαλάκη, Μωραΐτη, Νόβα, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου, Φούκα, Χέγκελσταντ.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Γιαντσίδη, Κυπριώτη Ε., Κυπριώτη Ρ., Μάλαμα, Μπάρκα, Ντερβίσι, Ουζούνη, Τάκο, Χαμίτ, Καβουνίδη.