Πρώτη ήττα στις λεπτομέρειες για τον Κολοσσό!

Μεγάλη ευκαιρία για ένα τεράστιο “διπλό” έχασε ο Κολοσσός στο Λαύριο… Οι “θαλασσί” ητττήθηκαν με 79-76 από την τοπική ομάδα, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στη Basket League. Οι Ροδίτες έκαναν καλή προσπάθεια στο β’ ημίχρονο, χάρη κυρίως στον εκπληκτικό Λούκα Μπραΐκοβιτς, αλλά στο τέλος δεν είχαν καθαρό μυαλό στις επιλογές τους και γνώρισαν την ήττα στο Λαύριο. Ο Κολοσσός δέχθηκε 50 πόντους στο α’ ημίχρονο, έχασε όλα τα ριμπάουντ, αλλά επέστρεψε και προηγήθηκε στο σκορ. Στις πιο κρίσιμες επιθέσεις όμως, οι επιλογές δεν ήταν καλές και η ροδίτικη ομάδα έχασε το παιχνίδι.
Άκρως αμφίρροπο ήταν το α’ δεκάλεπτο στο Λαύριο… Ο Κολοσσός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα με τον Ουττόμι (2-5 στο 2.30’) και 4-8 (4’) με τον Περάντες… Οι «θαλασσί» έβρισκαν λύσεις και είχαν σταθερά το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Γκρόμοβς και να μειώνουν σε 9-10 και 11-12 (6’). Με τρίποντο του Χέλενς, το Λαύριο ισοφάρισε σε 14-14 και προσπέρασε για πρώτη φορά με τον Ντε Τζούλιους (16-14 στο 7’). Οι Ροδίτες πήραν τα ηνία (17-22), αλλά η ομάδα της Λαυρεωτικής απάντησε με σερί 5-0 και προηγήθηκε με 22-20.
Από τη στιγμή που έγιναν οι πρώτες αλλαγές ο Κολοσσός έχασε τη συγκέντρωση του και το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στο β’ δεκάλεπτο. Το επιμέρους σερί έφτασε το 14-0(!) και το Λαύριο ξέφυγε με διψήφιο αριθμό (31-20 στο 12’), με τον Κασταντέντα να είναι πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους. Ο Σίμονς έσπασε την… «αφλογιστία» (31-23 στο 12’) και η ομάδα του Κούρο Σεγούρα πλησίασε σε 33-27 (13’) και 36-31 με τον Μπραϊκοβιτς (15’). Ο Κολοσσός είχε μεγάλο πρόβλημα στην οργάνωση, έχασε όλα τα ριμπάουντ και παίζοντας κακή άμυνα, βρέθηκε ξανά πίσω με διψήφια διαφορά (41-31 στο 16’). Το Λαύριο λειτούργησε καλύτερα, με τον Κολοσσό να απειλεί μόνο με τον Μπραϊκοβιτς. Η διαφορά έφτασε και τους 13 πόντους (48-35) με τρίποντο του Καστανέντα, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 50-37, με το Λαύριο να έχει 6/14 τρίποντα και 10 ριμπάουντ περισσότερα.
Ο Κολοσσός ξεκίνησε πάρα πολύ καλά στο β’ ημίχρονο, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα του… Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με σερί 0-9, περιορίζοντας τα ατού του Λαυρίου. Με Μπραϊκοβιττς και Πόλι, οι Ροδίτες όχι μόνο έγιναν απειλητικοί, αλλά πλησίασαν στον πόντο με τον δεύτερο (53-52), αναγκάζοντας τον Κώστα Μέξα να καλέσει άμεσα τάιμ-άουτ. Στη συνέχεια ο Κολοσσός χάθηκε ξανά στο… rotation! Το Λαύριο με την απουσία του Περάντες στον άσο, ξέφυγε εκ νέου με 59-52. Ο Κολοσσός παρουσίασε τα ίδια προβλήματα και κυνηγούσε στο σκορ (63-56 στο 29’), παρουσιάζοντας καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα του.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσπασαν καρδιές». Το Λαύριο ξέφυγε με 67-61 και 69-64, αλλά ο Κολοσσός με τον εκπληκτικό Μπραϊκοβιττς να κάνει ότι θέλει και τον Πετρόπουλο να σιγοντάρει πέρασε μπροστά με 69-71. Από κει και πέρα η απόλυτη ισορροπία… Ο Κολοσσός προσπέρασε 71-73 και 74-76 με τον Μπραϊκοβιτς, αλλά το Λαύριο με 4-0 σερί έκανε το 78-76 (1.12’ πριν το τέλος). Οι επιθέσεις των Ροδιτών δεν ήταν καλές στο τέλος, με τον Πόλι να αστοχεί σε τρίποντο στα 20’’. Ο Καββαδάς με 1/2 βολές στα 18’’ έκανε το 79-76, ενώ ο Πόλι αστόχησε σε τρίποντο στα 3’’ και το Λαύριο πήρε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-20, 50-37(ημ.), 65-56, 79-76
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Μάνος- Ζακεστιδης
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Μέξας): Μουρ 2, Καστανέντα 15(2), Χέλεμς 13(2) Ντε Τζούλιους 11(1), Καββαδάς 12, Γκρόμοβς 9, Ζάρας 8(2), Θόμτον 4, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 5(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γιόργκενσεν 4, Ουτόμι 6, Κολοβέρος 6, Μπραΐκοβιτς 26, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9(1), Χατζηνικόλας, Καμαριανός, Γόντικας 2, Σίμονς 5(1), Πόλι 15(3), Περάντες 3.