Ο Ιωνικός είχε μεγαλύτερο κίνητρο…

Ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε το μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο και κέρδισε εύκολα τον Διαγόρα στη Ρόδο με 5-3, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τα πλέι-οφ της Super League 2. Οι ”κυανέρυθροι” αν και προηγήθηκαν με 2-0, δεν άντεξαν με τον Ιωνικό από το 16′ μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου να κάνει την ολική ανατροπή και να έχει και τρία δοκάρια. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν ανώτερη μετά το 15′ και δεν συνάντησε δυσκολίες μέχρι να πάρει το πολύτιμο ”τρίποντο” στη Ρόδο.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστού από διαγώνια θέση, δεν ανησύχησε ο Αναγνωστόπουλος.
5’: Ωραία σέντρα του Μπαστακού, ο Μανωλάκης κατέβασε ωραία τη μπάλα με το κεφάλι, πέρασε τον Αναγνωστόπουλου, αλλά πολύ πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.
6’: Σουτ του Ρόλε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπίντσης
10’: Εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Σμυρλή, μετά από πάσα του Κοντοχρήστου και ο Γ.Σ. Διαγόρας ανοίγει το σκορ (1-0)
11’: Ο Αθανασίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κάνει τα 2-0 για τον Διαγόρα, ο οποίος πετυχαίνει δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Σμυρλής από τον Μουστάκη.
14’: Ο Παπαγεωργίου σκοράρει, αλλά βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
16’: Ο Κύργιας μετά από λάθος απομάκρυνση του Μπίντση, μειώνει για τον Ιωνικό σε 2-1.
18: Δυνατό σουτ του Μάναλη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
24’: Ο Μάναλης ανενόχλητος, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει για τον Ιωνικό
27’: Σέντρα του Ομάρ, κεφαλιά του Μάναλη, ο Μπίντσης σε κόρνερ
28’: Σουτ του Κάστρο, έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Σανδραβέλης
29’: Σέντρα του Μουστάκη, κεφαλιά του Μάναλη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
34’: Σουτ του Ρόλε, μπλόκαρε ο Μπίντσης
35’: Σουτ του Ρόλε από τα πλάγια, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπίντση
39’: Δυνατό σουτ του Νιάσε, η μπάλα άουτ
40’: Δυνατό συρτό σουτ του Νιάσε έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα και 2-2 για τον Ιωνικό
43’: Απίστευτο! Τρίτο δοκάρι για τον Ιωνικό στο 43’ με σουτ του Νιάσε
45’: Κόρνερ του Ρόλε, κεφαλιά του Κάστρο, η μπάλα μόλις άουτ
45+1: Δυνατό διαγώνιο σουτ του Ρόλε και…2-3 για τον Ιωνικό, στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου.
53’: Στην πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου, ο Ιωνικός κάνει το 2-4… Κάθετη πάσα του Μάναλη, ο Κάστρο δεν αστόχησε!
59’: Ο Γ.Σ Διαγόρας κέρδισε πέναλτι… Ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Μπαστακού, όμως ο Νάτσης πήρε το ριμπάουντ και έκανε με ωραίο σουτ το 3-4.
70’: Ο Κουιρουκίδης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-5 για τον Ιωνικό
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Αθανασίου, Σμυρλής (73’ Χότζα), Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Μανωλάκης (46’ Νάτσης), Τσιαντούλας, Ρουγκάλας, Σανδραβέλης (55’ Δημήτρουλας), Μασούρας (43’ λ.τ. Κάκκο), Μπαστακός.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Γκοτσούλιας, Νιάσε (58’ Κουιρουκίδης), Μουμίν (76’ Πογκοσιάν), Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο (66’ Σινγκ)