Ασταμάτητος ο Κολοσσός και στο Ιβανώφειο!

Αν και είχε τάσεις αυτοκτονίας στο τέλος, ο Κολοσσός κατάφερε να φύγει νικητής από το Ιβανώφειο κερδίζοντας με 64-62 τον Ηρακλή των 9 παικτών. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν εμφανώς καλύτερη για τρία δεκάλεπτα, στο τέλος όμως κινδύνευσε από τα δικά της λάθη, αλλά ο Μομίροφ με καθοριστικό ”τρίποντο” και ο Ουίλιαμς με δύο βολές επανέφεραν την τάξη. Εμφανώς καλύτερος και πρωταγωνιστής ήταν ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο του αγώνα στο «Ιβανώφειο». Οι Ροδίτες δεν συνάντησαν καμία δυσκολία να αποκτήσουν το προβάδισμα, να το συντηρήσουν και να ξεφύγουν από το ημίχρονο με αιχμές του δόρατος τους Μομίροφ και Φλόιντ. Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν δυνατά (0-6 στο 4’), αφήνοντας χωρίς σκορ για περίπου πέντε λεπτά λεπτά τον Ηρακλή, ο οποίος συνήλθε και μείωσε σε 4-8. Οι Ροδίτες δεν είχαν όμως προβλήματα και με δίποντο του πολύ καλού Μίλερ ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά (6-16 στο 7’). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του α’ δεκαλέπτου αφού ο Ηρακλής ήθελε αλλά δεν μπορούσε απέναντι στον πιο ποιοτικό και γεμάτο Κολοσσό που έκανε το σκορ 14-21.
Στο β’ δεκάλεπτο με τρεις βολές οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-21, αλλά πάντα ο Κολοσσός έβρισκε τον τρόπο να… απομακρύνεται. Με προσωπικές ενέργειες ο Φλόιντ έκανε το σκορ 17-26 και 19-28. Η υπεροπλία της ομάδας του Ηλία Καντζούρη ήταν εμφανής εντός και εκτός ρακέτας και το 21-28 έγινε 21-32 με τον Μαργαρίτη, ενώ με τρίποντο του Ουίλιαμς οι Ροδίτες διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με +14 (26-40), όντας ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα. Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος σε όλες τις κατηγορίες απλά…
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός δεν είχε αρχικά κανένα πρόβλημα, ωστόσο μετά τα μέσα της περιόδου, οι Θεσσαλονικείς συνήλθαν με μπροστάρη τον Παπαδάκη και ροκάνισαν τη διαφορά. Ο Ουίλιαμς έκανε το 27-45 (22’) και ο Τιλί το 29-47 (24’), με την ομάδα του Κώστα Μέξα να βγάζει αντίδραση κυρίως με τον Παπαδάκη, ο οποίος μείωσε σε 40-51 (27’), 42-53 (29’) και 44-55.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έκανε την τελευταία προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι και τα κατάφερε χάρη στη χαλαρότητα των «θαλασσί». Με Ντολεζάι και Χένρι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 50-57 (36’). Ο Μίλερ με φόλοου έδωσε μεγάλη ανάσα στον Κολοσσό (50-59 στο 37’), όμως οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν για τα καλά και με τους Άμπραμς και Γκάρετ έκαναν το σκορ 55-59 (38’). Ο Ουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο και ο Χένρι (στο 1.04’) μείωσε σε 57-59. Ο Μαργαρίτης δέχθηκε στοπ, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μομίροφ και αυτός το έκανε ξανά… Με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 57-62. Ο Χένρι στα 36’ μείωσε σε 59-62, ο Ποτ αστόχησε σε δίποντο και ο Παπαδάκης με 1/2 βολές έκανε το 60-62. Με «κρύο αίμα» ο Ουίλιαμς είχε 2/2 βολές και έκανε το 60-64 και ο Σταμάτης διαμόρφωσε το τελικό 62-64 στα 5’’, αφού οι παίκτες δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ στην επαναφορά.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-21, 26-40(ημ.), 44-55, 62-64
Διαιτητές: Παπαπέτρου- Σταματόπουλος- Θεονάς
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 8(2), Χένρι 23, Γκάρετ 2, Φίλλιος, Χαριτόπουλος 2, Ντολεζάι 8, Άμπραμς 8, Παπαδάκης 11(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 16(3), Ουίλιαμς 10(2), Μαργαρίτης 2, Μπιλλής Μίλερ 15, Τιλί 4, Φλόιντ 9(1), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 6.