Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή, με τον πρωινό γύρο, οι δύο διοργανώσεις του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ερασιτεχνών και Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ενηλίκων 50+ και 65+, που πραγματοποιήθηκαν το προηγούμενο διάστημα στο Olympic Palace, στο πλαίσιο του Σκακιστικού Φεστιβάλ Ρόδου, από τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης».

Η τελετή λήξης βρήκε όλους στην κατάμεστη αίθουσα 1ου ορόφου του Olympic Palace, να σχολιάζουν με το θετικότερο τρόπο την διοργάνωση και με κολακευτικά σχόλια το νησί μας, τόσο για την διαμονή τους, αλλά και για το αγωνιστικό πρόγραμμα των πρωταθλημάτων.

Σε μια σύντομη τελετή έγιναν οι απονομές των επάθλων και μεταλλίων από τους εκλεκτούς καλεσμένους που τίμησαν με την παρουσία τους, τόσο τους αγωνιζόμενους, όσο και το σκάκι σε εθνικό αλλά και διεθνές επίπεδο. Απονομές έκαναν εκπροσωπώντας την περιφέρεια που ήταν συνδιοργανωτής, ο κ. Νίκος Νικολής, εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα Αθλητισμού, τον Δήμο Ρόδου που ήταν επίσης συνδιοργανωτής ο  Αντιδήμαρχος Ρόδου κ. Γιώργος Πόκκιας, ο Γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Σκακιστικής Ομοσπονδίας κ. Θεόδωρος Τζορμπατζόγλου, ο Πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ κ. Στέφανος Κυριαζής, η πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου Καθηγήτρια Κατερίνα Φραντζή , τον γραμματέα της έδρας και βοηθό του Προέδρου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας κ. Βλάντιμ Τσίπιν (Vladim Tsypin), τον Διευθυντή Αγώνων κ. Νίκο Καλέση και διοργανωτή της FIDE,  τον ιδιοκτήτη του Ξενοδοχείου κ. Νίκο Γερονικόλα, τον Πρόεδρο του Σκακιστικού Ομίλου Rόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» κ. Σταμάτη Καράβα και τον Αντιπρόεδρο και μέλος της οργανωτικής επιτροπής κ. Νίκο Βασιλάκη.

Τις απονομές ανακοίνωσαν o Ιταλός Επικεφαλής διαιτητής για το Amateur κ. Μαρκο Μπιαγκόλη (Marko Biangoli) και ο Επικεφαλής διαιτητής για το Senior και υπεύθυνος κληρώσεων κ. Μιχάλης Πρεβενιός.

Οι νικητές ανά κατηγορία:

Πανευρωπαϊκό Ενηλίκων

Κατηγορία 50+

Άνδρες

1ος GM Sturua Zurab (ΕΛΟ 2531) Γεωργία

2ος GM Pavlovic Milos (ELO 2582) Σερβία

3ος GM Terentiev Sergei (ΕΛΟ 2252) Λετονία

Ο πρόεδρος του Ιππότη Σταμάτης Καράβας ήταν 39ος με 4 βαθμούς και ο Δημήτρης μενίκος 45ος με 3,5 βαθμούς μεταξύ 50 της κατηγορίας.

Γυναίκες

1η   WGM Grabuzova Tatiana (ΕΛΟ 2323) Ρωσία

2η  WGM  Μακροπούλου Μαρίνα (ΕΛΟ 2160) Ελλάδα

3η  WIM Krasenkova Ilena (ΕΛΟ 2160) Ρωσία

 

Κατηγορία 65 +

Άνδρες

1ος  GM Kristiansen Jens(ΕΛΟ 2376) Δανία

2ος  GM  Balashov Yuri  (ΕΛΟ 2470) Ρωσία

3ος  IM Birnboim Nathan (ΕΛΟ 2365) Ισραήλ

Γυναίκες

1η   WGM Fatalibekova Elena (ΕΛΟ 2148) Ρωσία

2η  WGM  Khmiadashvili Tamar (ΕΛΟ 1876) Γεωργία

3η  WIM Sorokina Tamara (ΕΛΟ 2051) Ρωσία

Η «θρύλος» του σκακιού, 16 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Γωργιανή GM Gaprindashvili Nona ήταν 4η μετά τα κριτήρια άρσης ισοβαθμιών παρότι ισοβάθμησε με την 2η, 3η, και 5  θέση με 4 βαθμούς). Στη Ρόδο βρέθηκε μάλιστα τηλεοπτικό συνεργείο από την Αυστρία προκειμένου να κάνει αφιέρωμα στην μεγάλη αυτή πρωταθλήτρια, συμπληρώνοντας τρεις ημέρες συνεχών γυρισμάτων και λήψεων.

Πανευρωπαϊκό Ερασιτεχνών

Κατηγορία U2300

1ος  Brouwer Dennis (ΕΛΟ 2178) Ολλανδία

2ος  Andreev Stanislav (ΕΛΟ 2140) Βουλγαρία

3ος  WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσία

Οι Έλληνες Κωνσταντίνος Σαμαρίδης και Κωνσταντίνος Σταυρόπουλος κατετάγησαν στην 5η και 7η θέση, αντίστοιχα.

Γυναίκες U2300

1η   WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσία

Κατηγορία U2000

1ος  Demirbas Emre (ΕΛΟ 1960) Τουρκία

2ος  Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβακία

3ος  CM Kostov Deyan Samuil (ΕΛΟ 1830) Βουλγαρία

Ο «δικός» μας Γιάννης Φρόντζος κατέλαβε την 7η θέση, μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης των ισοβαθμιών  με τους ισόβαθμους της 5ης, 6ης, 8ης και 9ης θέσης με 5 βαθμούς. Να τονίσουμε ότι ο σκακιστής του Ιππότη  αγωνίστηκε σε μεγαλύτερη κατηγορία, με βάση το ΕΛΟ του, μετά από δική του επιθυμία.

Γυναίκες U2000

1η   Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβακία

2η  Krzysztynska Anna (ΕΛΟ 1844) Πολωνία

3η  Jamba Alexandru (ΕΛΟ 1852) Ρουμανία

Κατηγορία U1700

1ος  Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσία

2ος  Kostov Kiril (ΕΛΟ 1625) Βουλγαρία

3ος  Ruzic Milos (ΕΛΟ 1674) Σλοβακία

Εδώ είχαμε την μεγάλη διάκριση του μικρού Αλέξανδρου Σταθάτου που κατέκτησε την 5η θέση στη γενική μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης ισοβαθμιών, καθώς ισοβάθμησε με τον 3ο, 4ο και 6ο με 6,5 βαθμούς.  Ο Παντελής Παπαδόπουλος πήρε την 9η θέση με 6 βαθμούς και ο Ντάνιελ Καλπακίδης την 12 με 5,5 βαθμούς. Πρώτο κορίτσι, η Καθολική Τρουμούχη, επίσης του Ιππότη.

Ο Γιάννης Αποστολάκης ήταν 17ος με 5 βαθμούς και ο έφηβος Ηλίας Ράμμος 19ος με επίσης 5 βαθμούς. Σε συνεχόμενες θέσεις στην κατάταξη με 4,5 βαθμούς ακολούθησαν οι Παρακσευόπουλος Σάββας, Κασιώτης Μανος , Κακάς Μιχάλης. Με 4 βαθμούς ακολουθούν οι Ηρακλείδης Χρήστος, Λουντάκας Μιχάλης, Πυλαρινός Ηρακλής, Καλπακίδης Δαβίδ, 3,5 βαθμούς Δρακιού Σάββας, Παρπέρης Γιώργος, 3 βαθμούς Διακίδης Κώστας, Χούλης Αγησίλαος, Μακρής Αθανάσιος ,Χατζηλαζάρου Παναγιώτης, 2,5 βαθμούς Περγαντής Νικόλας, Ταλαδιανός Ιωάννης, Περγαντή Αναστασία, 3 βαθμούς Τσιμπλής Παναγιώτης, Μαουταφτσής Ευστράτιος, Μουταφτσή Μάρθα, 1 βαθμό Γρίβας Μιχάλης, Μάγου Εμμέλια.

Γυναίκες U1700

1η   Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσία

2η  Taddia Davide (ΕΛΟ 1519) Ιταλία

3η  Badrakova Kseniya (ΕΛΟ 1435) Ρωσία

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ