Ρόδος- ΑΕΚ Β’: 1-0: Σπουδαίο «τρίποντο» και πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού τα «ελάφια»

Σημαντική από βαθμολογικής και ψυχολογικής πλευράς νίκη, πέτυχε η ΠΑΕ Ρόδος σε βάρος της ΑΕΚ Β’ με σκορ 1-0 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).
Τα «ελάφια» έβγαλαν πάθος και επέστρεψαν στα «τρίποντα», με την συγκεκριμένη επιτυχία να τα ανεβάζει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 23 βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο, μπορεί η ΑΕΚ Β’ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, η Ρόδος ήταν πιο επικίνδυνη στις φάσεις που δημιουργήσει.
Στην πρώτη τους καλή στιγμή τα «ελάφια» ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με δυνατή κεφαλιά του Κέβιν Χύσι στο 30ο λεπτό, με την ΑΕΚ Β’ στην συνέχεια να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ Β΄ είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε την εστία της Ρόδου, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη φάση για να καταφέρει να ισοφαρίσει.
Τα «ελάφια» από την πλευρά τους είχαν την σημαντικότερο ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου, προκειμένου να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ωστόσο το πλασέ του Σαάντο στο 86ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.
4ο λεπτό: Ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’. Σέντρα από τον Μουστακόπουλο, ο Ραντόνια κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη.
30ο λεπτό, γκολ: Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Τσάβες, ο Χύσι ο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια μέσα από την γραμμή τέρματος του Χατζηεμμανουήλ, κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια». Ο καταλογισμός του γκολ από τον διαιτητή Πουλικίδη, προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.
36ο λεπτό: Μακρινό σουτ από τον Τσάβες, η μπάλα έσκασε στη μικρή περιοχή και κατέληξε στην αγκαλιά του Χατζηεμμανουήλ.
43ο λεπτό: Καλή στιγμή για τη Ρόδο, με τον Χατζηεμμανουήλ να απομακρύνει με δυσκολία το μακρινό σουτ του Χύσι.
45ο λεπτό: Μετά από γύρισμα του Τζούντα Γκαρσία, ο Γερολέμου άνοιξε αριστερά μέσα στην περιοχή για τον Γιούση, ωστόσο ο επιθετικός της ΑΕΚ καθυστέρησε αρκετά και έδωσε την ευκαιρία στους αμυντικούς της Ρόδου να απομακρύνουν την μπάλα.
51ο λεπτό: Καλό διαγώνιο σουτ από τον Μουστακόπουλο, άουτ η μπάλα.
72ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα του Παρρά, δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Ραντόνια.
79ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ από τον Γιούση, πλασέ στην κίνηση από τον Χριστόπουλο, μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωράκη.
86ο λεπτό: Καλή εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, πλασέ στην κίνηση από τον Σαάντο, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.
Ρόδος (Γιάννης Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (59ο Καραγεώργης), Χύσι, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σαάντο, Μαρτσάκης (77ο Μίγγος), Βουργουτζής (81ο Δελαπόρτας), Αδαμάκης.
ΑΕΚ Β’ (Νίκος Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης, Γιαννούτσος, Παρράς, Ραντόνια, Μουστακόπουλος (78ο Ρουκουνάκης), Μπάμπης (67ο Μιτάι), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (57ο Χριστόπουλος), Γερολέμου, Ιατρούδης (57ο Κοσίδης).