Τον… έστησαν στον τοίχο!

«Επιστημονικό»… χειρουργείο έκαναν στον Κολοσσό τρεις ανεκδιήγητοι διαιτητές, που οδήγησαν το Λαύριο στη νίκη παραμονής στο «Βενετόκλειο» με 80-76. Η Χιώτισσα Βάσω Τσαρούχα (ανήκει στο σύνδεσμο Αττικής), ο Πατρινός Παναγιώτης Διαμαντής και ο Θεσσαλονικιός Κώστας Πουρσανίδης έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους, προκειμένου να πάρει το Λαύριο τη νίκη παραμονής και ουσιαστικά να στείλει τον Κολοσσό στην Α2. Όταν οι «θαλασσί» συνήλθαν στο β’ ημίχρονο και πήγαν να γυρίσουν το παιχνίδι, οι τρεις τους έκαναν τα πάντα… Κράτησαν το Λαύριο μέσα στο παιχνίδι, τα έβλεπαν όλα προς το μέρος των φιλοξενούμενων και απέβαλαν στο 32’ τον Στέργιο Κουφό από τον πάγκο. Δυστυχώς ο Κολοσσός είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απροστάτευτος από τη διαιτησία φέτος και κατά τα φαινόμενα μετά από 13 χρόνια παίρνει το δρόμο της επιστροφής στην Α2 Κατηγορία. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Λαύριο παραμένει αήττητο στη Ρόδο, κάνοντας το 4 στα 4 κόντρα στον Κολοσσό, ενώ συνολικά έχει 7 στα 8.
Κατώτερος του αναμενομένου ήταν σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου ο Κολοσσός… Οι «θαλασσί» δεν είχαν καμία αμυντική συνέπεια, δεν έπαιξαν με πλάνο στην επίθεση και το Λαύριο, που ήταν πιο ομάδα απ’ όλες τις απόψεις, κατάφερε γρήγορα να αποκτήσει διψήφια διαφορά και να ελέγξει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα. Σ’ ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, ο Κολοσσός ήταν τόσο κακός αμυντικά, που δέχθηκε 45 πόντους σε 18 λεπτά και φυσικά δεν μπόρεσε να είναι ιδιαίτερα απειλητικός παίζοντας με αμυντικές προσπάθειες. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου (8-11 και 12-13). Στη συνέχεια η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε πάρτι μέσα στη ρακέτα με τους Κακλαμανάκη και Ουίτι και το σκορ έγινε 12-21 στο 8.30’, που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή στο α’ δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 17-25.
Στο β’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και να παίζουν πιο «ορθολογικά», πιάνοντας πολλές φορές στον ύπνο την άμυνα του Κολοσσού. Με 4/4 βολές από Νίξον και Κακλαμάνάκη η ψαλίδα άνοιξε στο +11 (20-31 και 22-33 στο 13’). Ο Τσούπκοβιτς ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα και μείωσε σε 25-33 (14’). Το Λαύριο δεν δυσκολεύτηκε να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα, αφού όσες φορές ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, πάντα οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν στροφές. Έτσι μπορεί με πέντε πόντους ο Ντιγκς να μείωσε σε 32-41 αλλά το Λαύριο κατάφερε να κάνει το 32-45 και να κλείσει το ημίχρονο με 36-47. Γίνεται απολύτως σαφές ότι ο Κολοσσός με τους 47 πόντους που δέχθηκε στο διάστημα αυτό, μέσα στο «σπίτι» του δεν είχε ιδιαίτερη τύχη απέναντι στο Λαύριο που φάνηκε καλά διαβασμένο σε όλα τα επίπεδα.
Στο β’ ημίχρονο εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Κολοσσός… Μάλιστα τα «κωμικά» σφυρίγματα των τριών διαιτητών εις βάρος των γηπεδούχων, έβαλαν τον κόσμο στην… εξίσωση. Οι «θαλασσί» έσφιξαν την άμυνα τους και αρχικά με τον Πίνκστον πλησίασαν σε 40-47, ενώ Ντεμπς και Τσούπκοβιτς έκαναν το 43-47, με το Λαύριο να παραμένει χωρίς σκορ για πέντε λεπτά. Ο Λαμπ μετά από ωραία πέτυχε σημαντικό τρίποντο με τον Λαμπ κάνοντας το 43-50 στο 26’, ενώ ο Κακλαμανάκης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 43-52. Μ’ ένα γρήγορο 5-0 ο Κολοσσός επέστρεψε (48-52 στο 27’), αλλά το Λαύριο με Νίξον και Λαμπ βρήκε τον τρόπο και έκλεισε τη γ’ περίοδο με 51-59. Το σημαντικό για τον Κολοσσό ήταν ότι περιόρισε το Λαύριο στους 12 πόντους, ωστόσο έχασε την ευκαιρία να ροκανίσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, όταν πλησίασε στους τέσσερις (48-52).
Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα σε όλους και σε όλα και κυρίως έχοντας να αντιμετωπίσει και την εχθρική διαιτησία των Τσαρούχα, Διαμαντή και Πουρσανίδη Κ. Με το σκορ στο 56-61, χάρη στον συγκινητικό Τσούπκοβιτς, ο δεύτερος διαιτητής Διαμαντής χρέωσε με νέα τεχνική ποινή τον Στέργιο Κουφό και τον απέβαλε από τον πάγκο της ομάδας, 8.07 πριν από το τέλος. Ο Κολοσσός όμως δεν τα παράτησε. Με τον απίστευτο Τσούπκοβιτς μείωσε σε 61-62 (33’) και 64-66 με τρίποντο του Πίνκστον. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Ντιγκς να κάνει το 68-70 και τον Λαμπ το 68-72 (2.37’ πριν το τέλος). Ο Μπράουνινγκ αστόχησε σε δίποντο και ο Λαμπ έκανε το 68-74, ενώ ο Μιλόσεβιτς το 68-76. Ο Πίνκστον στα 39’’ μείωσε σε 70-76, ενώ στα 10’’ ο Μπράουνινγκ με τρίποντο έκανε το 73-76. Με 2/2 βολές ο Λαμπ διαμόρφωσε το 73-78 στα 8’’, ενώ ο Μπράουνινγκ και πάλι με τρίποντο έκανε το 76-78 στα 3’’ πριν το τέλος. Ο Λούντζης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-80, με το οποίο πλέον ο Κολοσσός βρίσκεται αγκαλιά με την Α2 Κατηγορία…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-25, 36-47(ημ.), 51-59, 76-80
Διαιτητές: Τσαρούχα- Διαμαντής- Πουρσανίδης Κ.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουφός): Λι 4, Μπράουνινγκ 17(3), Δημάκος, Ντεμπς 6(1), Γεωργαλλής, Ντιγκς 8, Τσούπκοβιτς 23(3), Μαυροειδής 2, Παπαδάκης, Πίνκστον 16(1).
Γ.Σ. ΛΑΥΡΙΟΥ (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 7(1), Ίνγκλις 3(1), Μιλόσεβιτς 13, Κουζέλογλου 2, Νίξον 11, Ουίτι 3, Κακλαμανάκης 14, Χαραλαμπόπουλος 2, Λαμπ 21(3), Μπιούφορντ 4.