Ο Διαγόρας είναι «ζωντανός»!

Μεγάλη νίκη με την οποία μείωσαν τη σειρά των τελικών του γυναικείου πρωταθλήματος Δωδεκανήσου σε 2-1 και διατήρησαν «ζωντανές» τις ελπίδες τους για τον τίτλο, πέτυχαν τα κορίτσια του Διαγόρα το βράδυ της Κυριακής στο Βενετόκλειο, κόντρα στην Τελχινίδα με 3-2 σετ.

Μάλιστα, η ομάδα του Παναγιώτη Δικαστόπουλου έκανε μεγάλη ανατροπή, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει μία σπουδαία νίκη. Η επιτυχία αυτή μάλιστα αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι η Τελχινίς ήταν αήττητη για τέσσερα ολόκληρα χρόνια και ήταν φαβορί για τη νίκη στο κυριακάτικο παιχνίδι.

Οι «κυανέρυθρες» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα μετά το 2-0 των γηπεδούχων και με υπομονή αρχικά μείωσαν, στη συνέχεια ισοφάρισαν και έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους, πέτυχαν μία τεράστια νίκη με την οποία πλέον θα έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στην «τέντα» (Τετάρτη-21.30) και να στείλουν τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι, όπου και θα κριθεί ο τίτλος.

Τα σετ: 25-21 (22’), 25-22 (27’), 18-25 (25’), 18-25 (29’), 12-15 (20’)

Διαιτητές: Σταματίου- Λαζαράκης

Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς): Αμορανίτη Ε., Δαουτοπούλου Κ., Πολυτάνου Ε., Μπονη Α., Μαθιουδάκη Χ., Σκορδά Α., Κουτζούκη Ν., Βρατσάλη Μ., Μητροπούλου Ε., Γιαννέλη Σ., Αμορανίτη Ν., Αθανασίου Χ.

Γ.Σ. Διαγόρας (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Μαρτίνα Ε., Χονδρέλλη Α., Δικαστοπούλου Ν., Χατζηδιάκου Μ., Χανιωτάκη Κ., Φραντζέσκου Μ., Τοτόνι Α., Μαμαλίγκα Ε., Δεληγιώργη Κ., Αρβανίτη Ν., Αθανασίου Ι.