Νίκη- “οξυγόνο” για Διαγόρα στη Ζάκυνθο!

Στις νίκες επέστρεψε την κατάλληλη στιγμή ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε με 2-0 στη Ζάκυνθο την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Super League 2. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον «γηραιό» έχοντας στον πάγκο του, τον Γιάννη Προβίδα και η πρώτη για το 2022 με γκολ των Σινγκ και Ζούνη.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
2’: Τεράστια ευκαιρία με το «καλημέρα» για τη Ζάκυνθο, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εντουάρντο, η κεφαλιά του Λάμπογλου πέρασε μόλις άουτ.
8’: Κόρνερ με τον Τάτση, δεν πρόλαβε ο Σινγκ και ο Πατσιογιώργος μπλόκαρε
17’: Συρτό σουτ του Μπαστιάνου, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου
20’: ΓΚΟΛ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ και 0-1… Ο Μπαστιάνος έκανε εξαιρετική προσπάθεια έδωσε τη μπάλα στον Σινγκ και αυτός ανενόχλητος άνοιξε το σκορ για τον «γηραιό»…
30’: Σου του Εντουάρντο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπίντση
39’: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα… Σέντρα του Μπαστιάνου, μόνος ο Σινγκ αστόχησε σε σουτ εν κινήσει…
42’: Νεά τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα… Μετά από κόντρα ανάμεσα σε Σινγκ και Καλλιβωκά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε μόλις άουτ.
60’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα… Ο Σινγκ προσπάθησε να κρεμάσει τον Πατσιογιωργο, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
63’: Σουτ του Εντουάρντο από τα πλάγια, η μπάλα λίγο άουτ
72’: Κόρνερ του Μπαστιάνου, κεφαλιά του Μουμίν, η μπάλα άουτ
75’: ΓΚΟΛ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ και…0-2! Ο Μουμίν έδωσε εξαιρετικά στο Ζούνη, ο οποίος με δυνατό σουτ «κλειδώνει» τη νίκη για τον «γηραιό».
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Κάρδαρης, Καλλιβωκάς, Κούνια, Ντάσης, Λάμπογλου, Κοναγκάγια, Σολ, Εντουάρντο, Τελέν (73′ Μαρίνος)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Γιώργου, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης (46’ Μπούμπας), Μουμίν, Λαμπίρης, Τσιαντούλας (80’ Σάιμπερτ), Μπαστιάνος, Σινγκ, Ζούνης ( 84’ Παραστατίδης)