Αιγάλεω- Ρόδος: 3-1: «Λύγισαν» στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» τα «ελάφια»

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 γνώρισε η ΠΑΕ Ρόδος, καθώς… λύγισε στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» με το Αιγάλεω να επικρατεί των «ελαφιών» με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου (Νότιου).
Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για τον καταλογισμό του δεύτερου πέναλτι με το οποίο οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ στο 20ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιλιγκίρη.
Η Ρόδος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν βρήκε διαδρόμους για να μπει στην περιοχή του Σικαλιά, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ του Παπάζογλου, του Μάρκοβιτς και του Μαρκόφσκι.
Τα «ελάφια» είχαν την ατυχία να προχωρήσουν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών ποδοσφαιριστών τους πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Ρόδο, καθώς στο 47ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ του Παναγιώτου.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ανεβάζοντας την απόδοσή τους και στο 63ο λεπτό πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, με δεύτερο πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Αρναρέλλης κάνοντας 2-1 για το Αιγάλεω. Πάντως, τα «ελάφια» διαμαρτύρονται για τον καταλογισμό του πέναλτι από τον διαιτητή Κρασαγάκη.
Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα στο 68ο λεπτό με τον Τριμμάτη, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάτι άξιο αναφοράς.
8ο λεπτό. Σέντρα του Τσιλιγκίρη, προβολή του Λάσκαρη, με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει την μπάλα.
17ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Παπάζογλου με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σικαλιά.
20ο λεπτό. Πέναλτι για το Αιγάλεω, σε ανατροπή του Τριμμάτη από τον Καψάλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιλιγκίρης στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωράκη κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.
28ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει η Ρόδος. Ο Μάρκοβιτς έκανε το σουτ από καλή θέση, με τον Σικαλιά να διώχνει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.
35ο λεπτό. Γκολ του Αρναρέλλη που ακυρώνεται σωστά καθώς ο επιθετικός των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ.
45ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκόφσκι, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.
47ο λεπτό. Ισοφαρίζει η Ρόδος σε 1-1, με τον Παναγιώτου στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.
63ο λεπτό. Νέο πέναλτι για το Αιγάλεω σε ανατροπή του Αρναρέλλη από τον Θεοδωράκη, το οποίο προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των «ελαφιών». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αρναρέλλης, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (2-1).
68ο λεπτό. Αντεπίθεση για το Αιγάλεω, με τον Αρναρέλλη να πασάρει στον Τριμμάτη, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωράκη, κάνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους.
88ο λεπτό. Σουτ του Βουργουντζή, δεν ανησύχησε ο Σικαλιάς.
Αιγάλεω (Α. Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Τσίτσαρης, Τριμμάτης, Αρναρέλλης, Τσιλιγκίρης, Καθάριος.
Ρόδος (Σ. Αντωνίου): Θεοδωράκης, Μάρκοβιτς, Μακρυδημήτρης, Παπάζογλου, Σαάντο, Μίγγος (74ο Σουλάι), Μαρκόφσκι, Καραγεώργης (16ο λ.τρ. Νικολόπουλος, 33ο λ.τρ. Τσάβες), Καψάλης, Σταματελόπουλος, Αδαμάκης (74ο Βουργουντζής).