Νέα ήττα για τον Ιπποκράτη!

Μία ακόμη ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ιπποκράτη Κω, η οποία ηττήθηκε με 50-42 από την Τερψιθέα Γλυφάδας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α2 Γυναικών. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν από νωρίς στο κλειστό γυμναστήριο της Κω. Η Τερψιθέα ξεκίνησε με το απίστευτο 0-16 (7’), με τον Ιπποκράτη να ζορίζεται να περάσει το κέντρο αλλά και να κάνει παιχνίδι… Η ψαλίδα άνοιξε στο 1-18 (7.30’) και στο 3-21, με τον Ιπποκράτη να σκοράρει μόνο με τρεις βολές. Η Κουντουριώτη στο 8’ έκανε το 5-21 και η Κατσαρέα το 7-23, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ δεκαλέπτου. Εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι…
Ο Ιπποκράτης με άμυνα ζώνης πλησίασε σε 13-23 (13’), αλλά η Τερψιθέα ισορρόπησε ξανά (13-30 στο 16’), με την ομάδα της Γλυφάδας να διατηρεί χωρίς να δυσκολευτεί μία σημαντική διαφορά (17-32 στο 17’) και 21-38 (19’). Το ημίχρονο τελείωσε με 23-40 και ήταν φανερό ότι η νίκη στην Κω είχε ήδη κάτοχο… Με τρίποντο της Συγγρού το σκορ έγινε 23-43 (21’), ενώ στο γ’ δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν τραγικό ποιοτικά, εξ ου και το επιμέρους 5-3! Η Τερψιθέα εκτός από το τρίποντο της Συγγρού δεν πέτυχε άλλο πόντο και ο Ιπποκράτης μόλις πέντε για να λήξει η περίοδος με 28-43.
Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία (28-47 στο 34’), με την ομάδα του Πέτρου Αργυρίου να μειώνει σε 33-47 (37’) και στο τέλος σε 42-50. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται η Τερψιθέα πέτυχε 10 πόντους στο β’ ημίχρονο και 23 στην πρώτη περίοδο, κερδίζοντας άνετα τον Ιπποκράτη, ο οποίος ροκάνισε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά. Ο Ιπποκράτης περιόρισε αισθητά την Ιωαννίδου, αλλά η Τερψιθέα βρήκε άλλες λύσεις.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 7-23, 23-40(ημ.), 28-43, 42-50
Διαιτητές: Φάκαρος- Αγγελής
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Αργυρίου): Γκοτζάι 7(1), Κοντού, Πατμίου 4, Κιαπόκα 4, Καλυμιοναρή 2, Σβύνου 4, Χρυσάκη 15, Γιαλλούση 2, Ψαρού, Μελλίνη, Μιλίκοβιτς, Κουντουριώτη 4.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Αποστολάκης): Κορδαλή 5, Ιωαννίδου 3(1), Κατσαρέα 6, Αγκάι 2, Λαμπράκη 4, Μαρίνου, Παπαδογούλα 3, Συγγρού 10(2), Καντέλη 8, Μπακάλη 9, Μουστάκα.