Διαγόρας- Ηρακλής: 2-2: Παλικαρίσιος βαθμός για τους «κυανέρυθρους»

Παρότι αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές από το 39ο λεπτό, ενώ βρέθηκε και δύο φορές πίσω στο σκορ, ο Διαγόρας κατέφερε να κατακτήσει ένα παλικαρίσιο βαθμό απέναντι στον Ηρακλή, με τελικό αποτέλεσμα 2-2 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Με 10 ποδοσφαιριστές τελείωσαν την αναμέτρηση και οι φιλοξενούμενοι
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ηρακλή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Κούστα σταμάτησε στον Αθανασόπουλο.
Ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και ισορρόπησε την κατάσταση, απειλώντας την εστία του Βελλίδη στο 19ο και 21ο λεπτό με τον Μανιά να μην βρίσκεται στόχο.
Ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 27ο λεπτό να πάρει το προβάδισμα, όμως η κεφαλιά του Άλεξιτς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με το σουτ του Αντεσίνα να περνάει λίγο άουτ. Στο 37ο λεπτό ο Διαγόρας διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι αμυντικού έπειτα από προσπάθεια του Αντεσίνα και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστές κατέληξε άουτ.
Στο 39ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες της αναμέτρησης, καθώς ο Γιανναράκη αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Αλιάγα για φάουλ έξω από την περιοχή στον Άλεξιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουμπιτάνα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, κάνοντας το 1-0 για τον Ηρακλή που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ηρακλή να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Αρχικά στο 49ο λεπτό με τον Κόκκορη, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ και στην συνέχεια στο 60ο λεπτό με τον Αθανασόπουλο να νικάει σε τετ-α-τετ τον Άλεξιτς.
Κόντρα στην ροή του ματς, ο Διαγόρας κατέφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 64ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανιά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, απειλώντας στο 73ο λεπτό με το πλασέ του Τόμας και δύο λεπτά αργότερα, πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Άλεξιτς να κάνει το 2-1. Στους πανηγυρισμούς αποβλήθηκε ο Κωστούλας, με τον Ηρακλή να συνεχίζει και αυτός με 10 ποδοσφαιριστές.
Με την αριθμητική ισορροπία να έχει αποκατασταθεί, ο Διαγόρας επιτέθηκε για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 84ο λεπτό έχασε την μεγαλύτερή του ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον Μανιά να αστοχεί σε πέναλτι, όμως στο 86ο λεπτό ο έμπειρος επιθετικός λυτρώθηκε, καθώς με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
3ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Κόκκορης έκανε το γύρισμα, ο Κούστα έκανε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον Αθανασόπουλο να διώχνει την μπάλα με τα πόδια.
19ο λεπτό: Πολύ καλή στιγμή για τον Διαγόρα. Γέμισμα του Τάτση, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι για τον αμαρκάριστο Μανιά, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη που με διπλή προσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ.
21ο λεπτό: Ωραία ατομική προσπάθεια του Αντεσίνα, που γύρισε στον Μανιά, με τον τελευταίο από το ύψος του πέναλτι να κάνει το σουτ, με την μπάλα να σταματά στους αμυντικούς.
27ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Τόμας, κεφαλιά του Άλεξιτς η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου.
28ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα με το συρτό σουτ του Αντεσίνα να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βελλίδη.
37ο λεπτό: Ο Διαγόρας διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι αμυντικού, έπειτα από σουτ του Αντεσίνα, με το διαιτητή Αλιάγα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
38ο λεπτό: Νέα καλή στιγμή για τον Διαγόρα, με το σουτ του Αντεσίνα από το ύψος της μεγάλης να περνάει άουτ.
39ο λεπτό: Αποβολή για τον Γιανναράκη για μαρκάρισμα στον Άλεξιτς έξω από την περιοχή του Αθανασόπουλου. Με δέκα ποδοσφαιριστές θα συνεχίσει το παιχνίδι ο Διαγόρας.
41ο λεπτό, γκολ: Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ. Ο Γιουμπιτάνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.
49ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με το διαγώνιο σουτ του Κόκκορη να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου.
60ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Άλεξιτς κέρδισε τη μονομαχία από τον Γκρόζντανιτς έφυγε μόνος του απέναντι από τον Αθανασόπουλο, ωστόσο, ο γκολκίπερ του Διαγόρα τον κέρδισε στο τετ-α-τετ.
64ο λεπτό, γκολ: Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Διαγόρας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανιά, που καταλογίστηκε σε χέρι αμυνόμενου.
73ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Βιτλή, πλασέ του Τόμας έδιωξε με υπερένταση ο Αθανασόπουλος.
75ο λεπτό, γκολ: Κακή αντίδραση της άμυνας του Διαγόρα, ο Βιτλής έκανε το γύρισμα και ο Άλεξιτς από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για τον Ηρακλή.
76ο λεπτό: Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κωστούλα για άσεμνη χειρονομία στον πάγκο του Διαγόρα. Με 10 ποδοσφαιριστές συνεχίζει και ο Ηρακλής.
84ο λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Διαγόρα που κέρδισε δεύτερο πέναλτι, όμως η εκτέλεση του Μανιά δεν βρήκε στόχο, με τον Βελλίδη να απομακρύνει την μπάλα.
86ο λεπτό, γκολ: Λύτρωση για τον Μανιά, που με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Διαγόρα.
Διαγόρας (Άγγελος Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Αρίας, Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Παπαϊωάννου (57ο Παραστατίδης), Τσιαντούλας (88ο Καβαλιέρι), Μπούμπας (43ο Γκρόζντανιτς), Αντεσίνα, Σταμένκοβιτς (57ο Λούκιτς) , Μανιάς.
Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Δοϊρανλής, Σιούτας, Χρουσιέλ (31ο λ.τρ. Κωστούλας), Άλβαρεζ (62ο Χειρίτραντας), Κόκκορης (62ο Βιτλής), Τόμας, Δόρης (73ο Πατράλης), Γιουμπιτάνα, Κούστα (46ο Μιστκόφσκι) , Άλεξιτς.