Τμήμα άρσης βαρών Ανταγόρα: Πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη διαδοχική χρονιά

Σπουδαία στιγμή για το τμήμα άρσης βαρών του Ανταγόρα, καθώς ο σύλλογος της Δωδεκανήσου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία Παίδων- Εφήβων, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.
Οι «πράσινοι» της Κω κατέκτησαν συνολικά 31 μετάλλια, αποτέλεσμα τις εξαιρετικής δουλειάς που γίνεται στο τμήμα άρσης βαρών.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο ΠΑΣ Ανταγόρας αναφέρονται τα ακόλουθα:
«9 χρυσά, 11 αργυρά και 11 χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές του Ανταγόρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Λουτράκι στις 12 και 13 Μαΐου και με 634 βαθμούς στο πρωτάθλημα Εφήβων (U20) και 534 στο πρωτάθλημα Παίδων (U17) κατέκτησαν για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στους Παίδες και Έφηβους.
Σε ατομικό επίπεδο ο Στέφανος Τρακόσσας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε την πρώτη θέση σε Παίδες και Εφήβους, ενώ χρυσά μετάλλια στην κίνηση του επολέ ζετέ κατέκτησαν οι Σπύρου Παναγιώτης και Ζουμπουλίκος Εμμανουήλ.
Αναλυτικά οι θέσεις που κατέκτησαν οι αθλητές μας:
-Σταματία Αδαμαντίδη: 3η θέση στα 76kg Κορασίδων.
-Σπύρου Παναγιώτης: 1η θέση επολέ ζετέ, 2η θέση αράσε και σύνολο στα 55kg.
-Τρακόσσας Στέφανος: 1η θέση στα 61kg.
-Ζουμπουλίκος Νικόλαος: 2η θέση επολέ ζετέ, 3η θέση σύνολο στα 73kg.
-Ζουμπουλίκος Εμμανουήλ: 1η θέση επολέ ζετέ, 2η θέση σύνολο στα 89kg.
-Κουλλόλλι Σούλι: 7η θέση στα 89kg.
-Παπαδόπουλος Ανδρέας: 3η θέση αράσε και επολέ ζετέ και 2η θέση στο σύνολο στα 96kg.
-Μπρόκος Άγγελος: 2η θέση επολέ ζετέ και 4η θέση σύνολο στα 96kg.
-Ζωγάκης Ελευθέριος: 3η θέση στα 102kg.
-Ξενίκας Ηλίας: 4η θέση στα 102kg.
-Καρτέρης Χρήστος: 3η θέση στα +102kg».