Ήφαιστος Λήμνου- Κολοσσός: Λάθη, τρίποντα και βολές… λύγισαν τους «θαλασσί»

Έχοντας πολλά λάθη (20), 11 χαμένες βολές, αστοχία στα τρίποντα ( μόλις 2/18) και όλους τους Αμερικανούς (εκτός από τον Γκρίφιν) σε κακή μέρα ο Κολοσσός δεν μπορούσε να κερδίσει στη Λήμνο τον Ήφαιστο.
Οι «θαλασσί» και πάλι παρουσίασαν αγωνιστικά προβλήματα και ηττήθηκαν δίκαια στο «Ν. Σαμαράς» από τον Ήφαιστο (72-64), τον οποίο δεν έχουν καταφέρει ακόμη να κερδίσουν τα δύο τελευταία χρόνια. Οι Ροδίτες «έσπασαν» τα καλάθια με την αστοχία τους και από τη στιγμή που τα βασικά τους όπλα (Μπρέιζελτον, Αγκμπελέσε, Κρομά, Ντάνιελς, Τζάκσον) βρέθηκαν σε κακή μέρα ηττήθηκαν φυσιολογικά από τον επίσης μέτριο Ήφαιστο Λήμνου.
Άκρως ισορροπημένο ήταν το α’ δεκάλεπτο στη Λήμνο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Έβανς να κερδίζει τις περισσότερες μάχες μέσα στη ρακέτα, ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 5-2. Οι «θαλασσί» στα πρώτα δυόμισε λεπτά έκαναν τέσσερα λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλουνα έχει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ήφαιστος ξέφυγε με 11-7 (7’) και με +5 (15-10 στο 8’) μετά από δύο βολές του Χαριτόπουλου. Με την είσοδο του στο παρκέ όμως ο Γκρίφιν έδωσε πνοή στον Κολοσσό, ο οποίος απάντησε με σερί 0-6 και έκανε το σκορ 15-16 (8.30’). Από κει και πέρα οι παίκτες των δύο ομάδων σκόραραν κυρίως με βολές για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο 17-18 με κορυφαίο παίκτη του Κολοσσού τον Μάλκολμ Γκρίφιν.
Στο β’ δεκάλεπτο οι «θαλασσί» με κάρφωμα του Ντάνιελς έκαναν το σκορ 17-20, αλλά η ομάδα της Λήμνου απάντησε και με αιχμή του δόρατος τον Έβανς έκανε το σκορ 21-20 (12’), ενώ ο Ήφαιστος έκανε το σκορ 23-21 με την πολύ καλή παρουσία του Μούρτου (13’). Το συγκρότημα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασε στροφές και μάλιστα με γκολ-φάουλ του Σμιθ ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 (31-23 στο 15’). Ο Τουτζιαράκης παρέμεινε αξιόπιστη λύση για τους Ροδίτες (32-27 στο 16’) παρά τις 3/8 βολές που είχε και για μία ακόμη φορά είχε θετική παρουσία. Οι Ροδίτες με σερί 1-6 και καλάθι του Ντάνιελς μείωσε σε 32-29 (17’) αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να πάρει τάιμ-άουτ. Με τους Χαριτόπουλο και Σμιθ να δίνουν λύσεις, ο Ήφαιστος έκανε το 37-31 για να μειώσει με δύο βολές ο Κρομά (37-33). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κολοσσός έκανε 14 λάθη στο α’ ημίχρονο, έναντι 8 των γηπεδούχων.
Στο β’ ημίχρονο ο Ήφαιστος και πάλι ξεκίνησε καλύτερα και με κορυφαίο τον Έβανς έκανε το σκορ 41-36. Ο Κολοσσός έχανε τον ένα αιφνιδιασμό μετά τον άλλο και μαζί την ευκαιρία να πλησιάσει στο σκορ (43-38 στο 25’), με το παιχνίδι να μην έχει καλό ρυθμό και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το μεγάλο «αγκάθι» για τη ροδίτικη ομάδα ήταν τα πολλά λάθη για ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Έτσι η ομάδα της Λήμνου βρηκε λύσεις και με τρίποντο του Λιτλ ξέφυγε για πρώτη φορά με 50-40 (28’), ενώ με τρίποντο του Σταμάτη η ψαλίδα άνοιξε ακόμη και στο +12 (54-42), για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 54-44, μετά από προσπάθεια του Μπρέιζελτον.
Στην τελευταία περίοδο με γκολ-φάουλ του Τσαϊρέλη, ο Ήφαιστος ξέφυγε ακόμη και με +13 (59-46), εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Κολοσσού στις βολές αλλά και έξω από τα 6.75. Ο Τσαλμπούρης με συνεχόμενους πόντους έδωσε «ανάσα» στον Κολοσσό, ο οποίος πλησίασε σε 61-56 (34’) κάνοντας σερί 2-10 και προσθέτοντας άγχος στους Λήμνιους. Ο Σταμάτης όμως στην εκπνοή του χρόνου με τρίποντο έκανε το 64-56 (35’) και έκοψε τα φτερά των «θαλασσί», ενώ ο Μολντοβεάνου με 2/3 βολές, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (66-56 στο 36’). Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν σε 66-60 (37’), ενώ ο Γκρίφιν αστόχησε σε δύο κρίσιμα τρίποντα ανενόχλητος. Ο Λιτλ αστόχησε σε τρίποντο και ο Αγκμπελέσε 1.20’ πριν το τέλος έκανε το 66-62. Ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε δίποντο, όμως ο Έβανς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 68-62 στο 1.04’ ίσως στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα. Στα 53’’ ο Μωραΐτης αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο οι «θαλασσί» πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κρομά κέρδισε φάουλ στα 48’’ κάνοντας με μία βολή το 68-63. Ο Μολντοβεάνου στα 31’’ με 2/2 βολές έκανε το 70-63 και ουσιαστικά η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο «Ν. Σαμαράς». Ο Κολοσσός κινήθηκε ξανά στη… μετριότητα και όσο πετούν σε «χαμηλές πτήσεις» τα βασικά του όπλα, το πρόβλημα μεγαλώνει. Προσπάθησαν φιλότιμα οι Τουτζιαράκης (με 3/10 βολές όμως…), Γκρίφιν (έχασε δύο καθοριστικά τρίποντα αμαρκάριστος) και Τσαλμπούρης (β’ ημίχρονο). Από τον Ήφαιστο καλύτεροι ήταν οι Έβανς, Χαριτόπουλος και Μούρτος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-18, 37-33(ημ.), 54-44, 72-64
Διαιτητές: Μάνος- Σώμος- Ευφραιμίδης
Ήφαιστος Λήμνου: Μολντοβεάνου 5, Σταμάτης 6(2), Έβανς 14, Σμιθ 6(1), Πελεκάνος 5(1), Τσαϊρέλης 6, Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 3(1), Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 10, Λιτλ 3(1), Χάμοντς 6.
Κολοσσός: Τσαλμπούρης 9(1), Αγκμπελέσε 8, Μπρέιζελτον 5, Τζάκσον 4, Γκρίφιν 12, Μωραΐτης 3, Ντάνιελς 5(1), Κρομά 7, Τουτζιαράκης 11, Παύλος.