Παραμένει… χαμηλά η Ε.Α.ΚΑ.!

Νέα ήττα στην Κάλυμνο για την Ε.Α.ΚΑ., η οποία έχασε με 76-69 από την Ελευθερία Μοσχάτου και παραμένει χαμηλά στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Το κακό γ’ δεκάλεπτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να παραμένουν στα… υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Το α’ ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα του Μοσχάτου να είναι κυρίαρχη στο γ’ δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε ακόμη και με +16 (38-54). Η Ε.Α.ΚΑ. δεν τα παράτησε, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, ωστόσο στις καθοριστικές φάσεις ο Γκόντγουιν ήταν «παρών» σε άμυνα και επίθεση και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελευθερία σε μία ακόμη μεγάλη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-18, 38-42(ημ.), 52-63, 69-76
Διαιτητές: Αδαμόπουλος- Κουλουμπαρίτσης
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μαύρος): Αλαχούζος, Κοπανέζος, Σίσιου 3(1), Θεοφιλάκος 11(3), Βλαγκόγιας 3, Σπέντζος 13(1), Τσαούσης 6, Σιγκούνας 13(1), Κάτρης, Ζούλσιτς 10, Πλευράκης 10(2).
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος): Ογκμπέντε 7(1), Γκόντγουιν 12, Γεωργιάδης, Δέλλιος 7(1), Γιαμπάνης 5, Ζένελι 8, Κιούσης 2, Κολοφώτης 10(1), Κατσόγιαννης 13(2), Ματσούκης 5(1), Αγγελόπουλος 7(1).
ΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Η ΔΑΦΝΗ
Τη μοναξιά της κορυφής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής απολαμβάνει πλέον η Δάφνη (κέρδισε την Α.Ε. Πικερμίου), μετά την πρώτη ήττα του Αργοναύτη Ραφήνας από τον Ίκαρο Καλλιθέας. Η Νίκη Αμαρουσίου ήταν εντυπωσιακή κόντρα στον Μανδραϊκό, ενώ σπουδαίες νίκες πέτυχαν η Ελευθερία Μοσχάτου στην Κάλυμνο και ο Φοίνικας Πειραιά με αντίπαλο τον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού. Τέλος, ο Φ.Ο. Βροντάδου Χίου επιβλήθηκε του ουραγού Αιολικού, τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας η Ε.Α.ΚΑ. την επόμενη αγωνιστική.