Ιππική Αντοχή: Πρωταθλητής Ελλάδας 2022 ο Παντελής Σαλονικιός

Ακόμα μία σπουδαία επιτυχία πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή του ο Παντελής Σαλονικιός του Κέντρου Εκπαιδεύσεως Ιππασίας Ρόδου.
Ο έμπειρος αναβάτης, με τον ίππο LL Zizel αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2022 στην Ιππική Αντοχή, υπερασπίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον τίτλο που κατέκτησε και στο 2021.
Το Πρωτάθλημα Ελλάδος Ιππικής Αντοχής διεξήχθη στο Ράντσο Κιλκίς, στις 11 και 12 Ιουνίου, με τη διοργάνωση του Ιππικού Ομίλου Κιλκίς. Συμμετείχαν αθλητές από τη Ρόδο, την Κέρκυρα, το Κιλκίς, την Αττική, την Καβάλα, την Θάσο, της Σέρρες, την Θεσσαλονίκη και άλλα μέρη της Ελλάδος.
Οι αγωνιζόμενοι ήρθαν αντιμέτωποι με την αντοχή τους, τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και την κατάσταση του εδάφους λόγω της βροχής.
Ο Παντελής Σαλονικιός με τον ίππο LL Zizel ξεπέρασε όλες τις δυσκολίες που συνάντησε, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των Ενηλίκων, αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ιππασίας Ρόδου.
Να σημειώσουμε ότι το Πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας και την υποστήριξη του Δήμου Κιλκίς.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσαν οι διοργανωτές αναφέρονται τα εξής:
«Πρωταθλητές 2022 Ιππικής Αντοχής!
Στην κατηγορία Παίδων αναδείχτηκε πρωταθλήτρια η Negru Gabriella με τον ίππο Miriam!
Στην κατηγορία Εφήβων αναδείχτηκε πρωταθλήτρια η Μάγιο Βατίδη Άννυ με τον ίππο Morfey ενώ στη 2η θέση ήταν η Τουλή Βασιλική με τον ίππο Hakim!
Τέλος, πρωταθλητής στην κατηγορία Ενηλίκων αναδείχθηκε ο Σαλονικιός Παντελης με τον ίππο LL Zizel!
Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τα άλογα!».