Επιστροφή στον τόπο του… «εγκλήματος»!

Ρόδα είναι και γυρίζει… Πριν από δύο εβδομάδες ο αθλητικός δικαστής στέρησε από τον Κολοσσό μία σπουδαία νίκη, την οποία όμως θα πάρει πίσω την προσεχή Πέμπτη από το Α.Σ.Ε.Α.Δ. Σ’ εκείνο το παιχνίδι λοιπόν ο αθλητικός δικαστής με μία απίστευτη απόφαση θεώρησε ως μη γενόμενες τις τρεις ελεύθερες βολές του Ουότερς. Ο Αμερικανός όμως δεν έκατσε να σκάσει… Ξέρετε είναι αυτό που λένε ότι ο δράστης επιστρέφει στον τόπο του εγκλήματος. Με μία βολή λοιπόν του Ουότερς μόλις 1.8’’ πριν το τέλος της παράτασης, ο Κολοσσός κέρδισε τον Άρη με 78-77 (κ.α. 70-70) και πλέον- εφόσον δικαιωθεί στο Α.Σ.Ε.Α.Δ.- μπορεί να ονειρεύεται ακόμη και την έκτη θέση στη Basket League. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην παράταση, ο Ουότερς κέρδισε (εξαιρετικά αμφισβητούμενο είναι η αλήθεια) φάουλ 1.8’’ στην προσπάθεια του για δίποντο από τον Νέιμικ. Ευστόχησε λοιπόν στην πρώτη βολή κάνοντας το 78-77 και αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη θέση για να μην δώσει το δικαίωμα στον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ-άουτ. Αυτό ήταν… Ο Κολοσσός πανηγύρισε ακόμη έναν θρίαμβο και συνεχίζει να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος.
Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το α’ ημίχρονο στο «Βενετόκλειο» με τον Άρη να έχει συνήθως ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στο «βαρύ πυροβολικό» του, το νεαρό Βεζένκοφ. Το παιχνίδι με το «καλημέρα» απέκτησε ένα γρήγορο ρυθμό, αφού στο πρώτο δίλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο έξω από τα 6.75. Ο Σκοτ… άνοιξε το σκορ (3-0), Ριντ και Πάσαλιτς απάντησαν (3-6), για να ισοφαρίσει ξανά ο Αμερικανός του Κολοσσού (6-6). Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί κυρίως με μακρινά σουτ και με τρίποντο του «ζεστού» Αντεγκμπόγιε έκαναν το 8-13 (5’)… Η αφύπνιση του Ουότερς είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μειώσει σε 12-13, με τον Άρη να κάνει το 14-19 στο 8’. Η είσοδος του Λαρεντζάκη στο παρκέ και πάλι έδωσε λύσεις στους Ροδίτες (18-19 στο 9’) για να διαμορφώσει το 18-21 του α’ δεκαλέπτου ο Βεζένκοφ.
Στη β’ περίοδο ο Λαρεντζάκης ξεκίνησε… φουριόζος και ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα (24-23 στο 13’), ενώ από κει και πέρα το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τον Ουότερς να τραβάει το κουπί στο σκοράρισμα για τους «θαλασσί» (30-28 στο 16’)… Με ηγέτη τον Τόμας, ο Άρης έκανε μίνι σερί 0-5 ξέφυγε με 30-33 και έκλεισε το ημίχρονο με +3 (31-34). Στο β’ δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και για τις δύο ομάδες που έδωσαν βαρύτητα στην άμυνα τους με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι μόλις 13-13.
Στο β’ ημίχρονο οι Ροδίτες με τους Ουότερς και Σκοτ σε μεγάλη μέρα ξέφυγαν ακόμη και με +8 (49-41), αλλά ο Άρης με τον Βεζένκοφ να ανεβάζει την απόδοση του μείωσε σε 49-48 (29’) και πέρασε μπροστά με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αντεγκμπόγιε (51-53 στο 33’)… Οι «θαλασσί» απάντησαν (57-53), αλλά με ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έκανε το 60-61. Με προσπάθεια του Ουότερς και δύο βολές του Σκοτ, ο Κολοσσός έκανε το 64-61 (37’), αλλά με μία βολή ο Βεζένκοφ και δίποντο ο Σίμτσακ ισοφάρισαν για τον Άρη σε 64-64 (2.37’ πριν το τέλος). Ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 65-70 (39’), αλλά με τρίποντο ο Ουότερς μείωσε σε 68-70 στα 42’’ Στα 29’ ο Πάσαλιτς χρεώθηκε με μεταφορά της μπάλας, ενώ στα 10’’ ο Αμερικανός ισοφάρισε σε 70-70. Στην τελευταία επίθεση ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε σε δύσκολο λέι-απ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.
Εκεί με τρεις συνεχόμενες πόντους ο Νέιμικ έκανε το 70-73, ενώ ο Λαρεντζάκης με μία βολή μείωσε σε 71-73. Ο Βεζένκοφ έδωσε αέρα +5 στον Άρη (71-76), αλλά ο Κολοσσός αποδείχθηκε εφτάψυχος. Μείωσε αρχικά με τον Λαρεντζάκη σε 73-76 και ισοφάρισε με τον Μανωλόπουλο σε 76-76, μόλις 2.11 πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος και ο Λαρεντζάκης με 1/2 βολές έκανε το 77-76… Στην επίθεση του Άρη (στο 1.36’’), ο Βεζένκοφ είχε μία εύστοχη βολή και ισοφάρισε σε 77-77. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Ουότερς σταμάτησε για δίποντο και δέχθηκε στοπ αλλά με φάουλ. Έτσι μόλις 1.8’’ πριν το τέλος πέτυχε την πρώτη βολή, αστόχησε σκόπιμα στη δεύτερη και το ροζ φύλλο παρέμεινε στη Ρόδο. Οι άνθρωποι του Άρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την τελευταία φάση, όμως ο Κολοσσός πήρτε τη νίκη έχοντας κορυφαίους τους Ουότερτς και Σκοτ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-21, 31-34(ημ.), 51-48, 70-70(κ.α.), 78-77
Διαιτητές: Ταβουλαρέας- Μαγκλογιάννης- Τζαφλέρης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12(1), Ουότερς 25(2) , Μανωλόπουλος 6(2), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3(1), Σκοτ 16(4), Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 3(1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12(2), Ριντ 10(2), Τόμας 9(1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 19(3), Νέιμικ 3, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Αντεγκμπόγιε 17(2).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Κόροιβος Αμαλιάδας- Πανιώνιος 83-74, Τρίκαλα- Απόλλων Πάτρας 83-70 και Ρέθυμνο- Πανελευσινιακός 85-67.