Καλή παρουσία η «Φλόγα» στην Αθήνα

Με δυο μετάλλια επέστρεψε η αποστολή της Φλόγας Ρόδου από την Αθήνα όπου συμμετείχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αντρών – γυναικών και στο πρωτάθλημα νοτίου Ελλάδας παίδων –κορασίδων Β’ που έγιναν ταυτόχρονα στο ολυμπιακό κλειστό γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων το προηγούμενο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Νοεμβρίου.

Το πιο σημαντικό σημείο για την ομάδα της πόλης μας ήταν η επιστροφή στα μετάλλια της μεγάλης ροδίτισσας αθλήτριας Κατερίνας Μαυρομάτη. Η Μαυρομάτη αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην κατηγορία των +78 κιλών στις γυναίκες και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με δυο νίκες και δυο ήττες ενώ μπορούσε να κατακτήσει και το ασημένιο που έχασε στις λεπτομέρειες. Η τελευταία μεγάλη επιτυχία της αθλήτριας της Φλόγας ήταν το χρυσό μετάλλιο στα island games του 2007, ενώ το 2010 είχε απλή συμμετοχή στο πανελλήνιο πρωτάθλημα για τις ανάγκες του σωματείου.

Όμως είναι μια αθλήτρια με μετάλλια σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και με συμμετοχή με την Εθνική Ελλάδας τον Μάιο του 2004 στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα των κορασίδων στην Ολλανδία. Η ηλικία της, της επιτρέπει να κάνει μια νέα αρχή, αρκετά έμπειρη πλέον, για να διακρίνεται τα επόμενα δέκα χρόνια αν θέλει η ίδια. Η Μαυρομάτη είναι επίσης και αυτή που προπονεί το αγωνιστικό τμήμα της ομάδας της Φλόγας.

Στην κατηγορία γυναικών στα -78 κιλά αγωνίστηκε για πρώτη φορά η έφηβη Ανθή Ευαγγέλου σε τρεις αγώνες αποκομίζοντας εμπειρίες για την συνέχεια.

Στα πολύ βαθιά βρέθηκε ο 16χρονος Χρήστος Καραγιαννάκης αγωνιζόμενος στην δύσκολη κατηγορία αντρών στα -73 κιλά. Προετοιμαζόμενος για το πρωτάθλημα των εφήβων τον ερχόμενο Φεβρουάριο άφησε τα διαπιστευτήρια του στη μεγάλη κατηγορία με την μαχητικότητα του.

Στην κατηγορία παίδων αγωνίστηκαν τέσσερα παιδιά με σημαντικές παρουσίες και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Ο ‘παλιός’ Αντρέας Καραγιαννάκης στα -45 κιλά, σε τρεις αγώνες, πάλεψε δυο φορές για μετάλλιο αλλά δεν τα κατάφερε. Στον ημιτελικό με έναν ισοδύναμο του αθλητή, σε έναν από τους καλύτερους αγώνες των παίδων έχασε με ένα γιούκο (τον ελάχιστο βαθμό στο τζούντο) και στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο ηττήθηκε πάλι με την ελάχιστη διαφορά.

Στα – 55 κιλά το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τσαμπίκος Ροδίτης αγωνιζόμενος σε τέσσερεις αγώνες με δυο νίκες και δυο ήττες ενώ στην ίδια κατηγορία ο Αντώνης Γιάκρας ήταν τέταρτος με μια νίκη και τρεις ήττες.

Στα -39 κιλά αγωνίστηκε ο Λευτέρης Γιαννέττου σε δυο αγώνες. Ο Γιαννέττου ήταν ο αθλητής που αγωνίστηκε πρώτος από όλη την ομάδα και τράβηξε περισσότερο το άγχος των αγώνων, υποχρεωτικά.

Τα τρία παιδιά αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε αγώνες εκτός Ρόδου και προερχόμενα από τις ακαδημίες της Φλόγας δείχνουν την νέα δυναμική της ομάδας που το 2015 θα διεκδικήσει πολλά μετάλλια στα μεγάλα πρωταθλήματα.

Η Φλόγα συγχαίρει τους αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν στα πανελλήνια πρωταθλήματα σε άλλη μια επιτυχημένη αποστολή. Επίσης θέλει να ευχαριστήσει την κορυφαία ναυτιλιακή εταιρία BLUE STAR FERRIES για την έκπτωση που χορήγησε μετά από αίτημα της ομάδας και βοήθησε ιδιαίτερα την αποστολή. Η αγάπη της μεγάλης BLUE STAR FERRIES για τον αθλητισμό συνεχίζεται με την έκπτωση που έχει ήδη δώσει στην ομάδα της Φλόγας για το πρωτάθλημα των εφήβων – νεανίδων,  τον ερχόμενο Φεβρουάριο όπου αναμένεται να πρωταγωνιστήσει.