Φιλική… «πανδαισία» στα Δωδεκάνησα!

Κάνοντας επιμέρους σκορ 20-0(!) στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καλλιθέα κέρδισε με 69-60 στο «Βενετόκλειο» τον Διαγόρα σε δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Ο Διαγόρας είχε καλή παρουσία για τρία δεκάλεπτα όταν και προηγήθηκε με +11 (60-49), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κυριάκος Μάγος χρησιμοποίησε όλο τον πάγκο του, με την ομάδα του να δέχεται το απίστευτο σερί 0-20(!), χάνοντας και με -9 από την Καλλιθέα. Οι «κυανέρυθροι» δεν πέτυχαν ούτε πόντο στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα η Καλλιθέα δίκαια να φύγει νικήτρια από το «Βενετόκλειο». Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν καλά με τον Κώστα Μητσού (9-0 στο 2’), αλλά με την είσοδο στο παρκέ του Βογιατζή, η Καλλιθέα πήρε μπροστά (11-10 στο 6’), με τον Διαγόρα να κλείνει το α’ δεκάλεπτο 21-14 με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Σ
το β’ δεκάλεπτο η είσοδος του νεαρού και βραχύσωμου Παντελίδη Κ., δημιούργησε αρκετά προβλήματα αρχικά στον Διαγόρα, με την Καλλιθέα να ξεκινάει καλύτερα. Με γκολ-φάουλ του Εκινέ, πόντους του Παντελίδη Κ. και τρίποντο του Σκορδάλη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 21-22 (11.30’). Με πόντους κυρίως του Μανωλόπουλου και του Καταβαίνη, ο «γηραιός» ξέφυγε 37-31, με το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (40-37 στο ημίχρονο), με τις δύο ομάδες να είναι σταθερά κοντά στο σκορ και την Καλλιθέα να κερδίζει με επιμέρους 19-23 στο β’ δεκάλεπτο.
Στο β’ ημίχρονο ο Διαγόρας ξέφυγε με +8 (47-39 στο 22’) και παράλληλα πίεσε την Καλλιθέα σε όλο το γήπεδο. Με τρίποντο του Μητσού Κ., ο Διαγόρας για πρώτη φορά ξέφυγε με διψήφια διαφορά (50-39 στο 23.30’), αλλά η Καλλιθέα άρχισε να πλησιάζει και μείωσε με γκολ-φάουλ του Παρδακά σε 53-45 στο 27’. Ο Μανωλόπουλος ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6.75 και οι «κυανόλευκοι» με τον Παντελίδη Π. μείωσαν σε 53-49 (28’), με τον νεαποκτηθέντα παίκτη να έχει πάρα πολύ καλή παρουσία στο παρκέ. Με τον Κανύχη να δίνει πολλές λύσεις, ο Διαγόρας έκανε σερί 5-0 και το σκορ 58-49 (29’) και με δίποντο του Χατζηδημητρίου, η διαφορά έφτασε για δεύτερη φορά το +11 (60-49).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Διαγόρας έπαιξε με όλο τον πάγκο του, με την ομάδα να μην αντιδράει καθόλου καλά και την Καλλιθέα να είναι εμφανώς καλύτερη. Με τον «δαιμόνιο» Παντελίδη Κ. να έχει κέφια, η Καλλιθέα μείωσε σε 60-53, ενώ με βολές του Παναγιωταράκου, η ομάδα του Γιάννη Γεωργαλλή έριξε κι άλλο τη διαφορά (60-56 στο 32’). Ο Φράγκος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (60-59 στο 34’), ενώ ο Βογιατζής έβαλε μπροστά στο σκορ την Καλλιθέα (60-62 στο 35.30’) με το σερί να φτάνει το 0-13! Ο Διαγόρας συνέχισε να παίζει κακό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και ο Φράγκος έκανε το 60-64 (37’), αφήνοντας χωρίς σκορ τον Διαγόρα για επτά λεπτά… Το σερί συνεχίστηκε, έφτασε το 0-20(!), με την Καλλιθέα να κερδίζει με 69-60! Ο Διαγόρας δεν πέτυχε ούτε πόντο στο τελευταίο δεκάλεπτο και γνώρισε τη φιλική ήττα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-14, 40-37(ημ.), 60-49, 60-69
Διαιτητές: Φάκαρος- Αντωνίου- Ευσταθίου
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Μάγος): Καταβαίνης 11(1), Μητσού Κ. 13(1), Καράβας 3(1), Μανωλόπουλος 10(1), Σκλήβας 10, Μαρουλλάκης, Μαρκουλής, Κανύχης 11(2), Μητσού Ι., Πιέτρι, Χατζηδημητρίου 2.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γεωργαλλής): Παντελίδης Κ. 9, Βογιατζής 12, Ματσαμάς 4, Γυφτάκης 3(1), Παναγιωταράκος 3, Παρδακάς 14(1), Μήτσης, Σκορδάλης 7(1), Εκινέ 3, Φράγκος 11, Παντελίδης Ι., Λιβησιανός, Γαλατάς 3(1).
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ- Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ 89-54
Εύκολη νίκη με σκορ 89-54 πέτυχε η Α.Ε. Δικαίου επί της Ε.Α. Καλύμνου, στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι, πριν από την πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής κόντρα στον Α.Ο. Ερμιόνης. Οι Κώοι παρά τις απουσίες της, δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στους «σφουγγαράδες» και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για την ιστορική πρώτη συμμετοχή τους στις εθνικές κατηγορίες. Ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε στη διάθεσή του, τους Χατζηγιακουμή και Γεωργαδάκη (έχουν ενοχλήσεις στη γάμπα και για προληπτικούς λόγους έμειναν εκτός αγώνα), ενώ ο Καλής έπαιξε μόνο για ένα δεκάλεπτο. Από την Ε.Α.ΚΑ. μακράν κορυφαίος παίκτης και αυτός που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες ήταν ο Πάνος Τσατάλας.
ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ 2000
Δύο εύκολες φιλικές νίκες πέτυχαν τα κορίτσια του Ηρακλή 2000 στην Κάλυμνο επί της τοπικής Ε.Α.ΚΑ. Για τις νεανίδες, η ομάδα του Αποστόλη Γιασεμή κέρδισε άνετα την Ε.Α.ΚΑ. με το ευρύ 72-21(!), ενώ για τις παγκορασίδες επικράτησε με 56-40 σε αναμέτρηση που είχε μεγαλύτερη κόντρα. Η ομάδα της Καρδάμαινας ταξίδεψε στην Κάλυμνο για τα δύο φιλικά παιχνίδια, ενώ η Ε.Α.ΚΑ. είχε ορισμένες απουσίες στην αναμέτρηση των νεανίδων με τη Γεωργαρά να παίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο.
ΠΑΙΔΕΣ: ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ- ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΩ 49-62
Φιλική νίκη με σκορ 62-49 πέτυχαν οι παίδες του Εσπέρου Κω κόντρα στο Φοίβο, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας των δύο ομάδων, στο κλειστό γυμναστήριο του νησιού. Ο Δημήτρης Χατζηστέργος και ο Δημήτρης Καζάκος έκαναν πολλές δοκιμές και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση των ομάδων τους, λίγο καιρό πριν το ξεκίνημα των νέων πρωταθλημάτων.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Π)- ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ (Ε) 38-38
Φιλική ισοπαλία ανάμεσα στο παιδικό τμήμα του Κολοσσού και το εφηβικό της Ελπίδας Πεταλούδων. Το φιλικό παιχνίδι στο «Βενετόκλειο» έληξε ισόπαλο με σκορ 38-38, με τους δύο προπονητές (Γιάννης Μωραΐτης και Πάνος Παναγιωταράκος), να αποφασίζουν να λήξει εκεί χωρίς παράταση. Και οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προετοιμασία τους για τα επίσημα πρωταθλήματα, με τον Κολοσσό να θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα του, αφού την τελευταία σεζόν τερμάτισε στην 6η θέση της Ελλάδας.
ΑΠΟ ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΜΝΟ
H E.A. Καλύμνου και ο Ξάνθος Πάτμου έπαιξαν προχθές στο νησί των ”σφουγγαράδων” σε κορασίδες και παγκορασίδες, με τις δύο ομάδες να μετρούν από μία νίκη. Η ανακοίνωση της Ε.Α.ΚΑ.: «Δύο ωραία φιλικά παιχνίδια μας χάρισαν σήμερα τα κορίτσια της Ε.Α. Καλύμνου και του Α.Σ. Ξάνθος Πάτμου στο κλειστό γήπεδο Καλύμνου. Τα τμήματα των κορασίδων του Γιάννη Κοσσαρή και των Παγκορασίδων του Γιώργου Μαύρου έπαιξαν με τα αντίστοιχα τμήματα του Δημήτρη Μπαχά και πρόσφεραν σε όσους παρακολούθησαν τους αγώνες ένα πολύ ωραίο θέαμα. Ευχαριστούμε και πάλι τους Γιώργο Μπουφίδη και Γιάννη Οικονόμου για το σφύριγμα των αγώνων».
ΕΠΑΙΞΑΝ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΣΤΗΝ ΙΑΛΥΣΟ
Φιλικά παιχνίδια παμπαίδων και μίνι έδωσαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ιαλυσού, ο τοπικός Γ.Α.Σ. και η Ελπίδα Πεταλούδων. Οι μικροί αθλητές έπαιξαν μεταξύ τους και ευχαριστήθηκαν το μπάσκετ, με τους προπονητές των ομάδων Χρήστο Αβεκλούριο, Πάνο Παναγιωταράκο και Μαρία Λαού να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά. Αφού τηρήθηκαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ και της ΓΓΑ και υπό την επίβλεψη των κόουτς οι νεαροί αθλητές ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και είχαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν, παίζοντας μπάσκετ.
ΔΥΟ ΦΙΛΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΟΙΒΟ ΚΩ
Δύο φιλικές νίκες πέτυχε ο Φοίβος Κω το περασμένο σαββατοκύριακο… Στους άνδρες, η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη επικράτησε σε ρυθμούς ρελαντί της Ακαδημίας Καλύμνου με 94-40. Οι «σφουγγαράδες» ταξίδεψαν εξ ολοκλήρου με το εφηβικό τους τμήμα και δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί στο φιλικό παιχνίδι με το Φοίβο. Το επόμενο φιλικό παιχνίδι για το Φοίβο θα είναι κόντρα στον Αίολο Κεφάλου, πιθανότατα το προσεχές σαββατοκύριακο. Εξάλλου, οι έφηβοι του Φοίβου επικράτησαν με 67-56 του Ιπποκράτη Κω, παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο.