Πάλεψε η Ρεμπούλη στο Βερολίνο

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο έκανε αισθητή την παρουσία της πριν ένα χρόνο όταν εξασφάλισε τη συμμετοχή της για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Από τότε η 30χρονη αποφάσισε να ρίξει το βάρος της στην προπόνηση και φαίνεται πως η απόφαση της την δικαίωσε. Η αθλήτρια τερμάτισε στην 26η θέση του μαραθωνίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου σε 2 ώρες 38.39, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, γεγονός που αποτελεί από μονό του επιτυχία.

Η Ράνια Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος πήρε θέση εκκίνησης στον μαραθώνιο με στόχο να κυνηγήσει μια καλή επίδοση κι ένα καλύτερο πλασάρισμα. Η έμπειρη αθλήτρια τερμάτισε τελικά στην 36η θέση με  2.44.32, ωστόσο αναγκάστηκε για αρκετά χιλιόμετρα να τρέχει με ενόχοληση στο πόδι. Η αθλήτρια από τη Λέρο έκανε πληγή στο πέλμα από την τριβή κι έτσι υποχρεώθηκε να ρίξει το ρυθμό της και να μείνει μακριά από αυτό που μπορούσε να κάνει.

Η Σόνια Τσεκίνη δεν πήρε τελικά θέση εκκίνησης, αφού τραυματίστηκε στο ζέσταμα. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Μαζούρονακ (Λευκορωσία) με 2.26.22 και ακολούθησαν οι Καλβίν (Γαλλία-2.26.28) και Βράτσοβα (Τσεχία -2.26.31).

Δώδεκα χρόνια από την πτήση του στα 17,55 μ., επίδοση που αποτελεί μέχρι σήμερα πανελλήνιο ρεκόρ,  ο Δημήτρης Τσιάμης κατάφερε να βρει για πρώτη φορά στην καριέρα του το δρόμο για το βάθρο των νικητών σε μεγάλη διοργάνωση.  Ο 36χρονος αθλητής είχε πολλές ευκαιρίες στην καριέρα του να διεκδικήσει ακόμη και χρυσό μετάλλιο, ωστόσο μέχρι σήμερα δεν μπορέσει να βρει τον τρόπο να φτάσει στην κορυφή. Ο έμπειρος αθλητής αναδείχθηκε χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης στο τριπλούν με 16,78 μέτρα και κατάφερε να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ στον αγώνα στόχο της χρονιάς.

Η πρώτη φορά που ο Τσιάμης έδωσε το παρών σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης ήταν το 2007 στην Οσάκα, όπου ήταν 12ος, ενώ η καλύτερη θέση μέχρι σήμερα σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ήταν η 9η το 2012 στο Ελσίνκι. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ ήταν παρόντας στο ίδιο στάδιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2009, ενώ έχει αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008 στο Πεκίνο. Ο Τσιάμης χάρισε το έκτο μετάλλιο στη χώρα μας και έκλεισε με τον ιδανικότερο τρόπο την παρουσία μας στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Νικητής στο αγώνισμα ήταν o 34χρονος Νέλσον Εβόρα με 17,10 μ. και δεύτερος ο Αλέξις Κοπέγιο με 16,93 μέτρα.

Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν οι ομάδες 4Χ100 μ. της χώρας μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, αφού τόσο οι Άνδρες όσο και οι Γυναίκες πέτυχαν φετινά ρεκόρ.

Οι Μάκης Στεργιούλης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Παναγιώτης Τριβυζάς και Λυκούργος Τσάκωνας τερμάτισε σε  39.49 και κατέλαβε την 6η θέση στη σειρά τους και την 11η στο σύνολο τρέχοντας από την εσωτερική διαδρομή, που είναι η δυσκολότερη από τις οχτώ. Η παρουσία της ομάδας ήταν αρκετά καλή, δεδομένο του ότι η τετράδα κατάφερε στον αγώνα στόχο να κάνει φετινό ρεκόρ.

Φετινό ρεκόρ πέτυχε και η τετράδα των γυναικών, χωρίς την Μαρία Μπελιμπασάκη στη σύνθεση της, η οποία τελικά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί λόγω της σύσπασης στον προσαγωγό. Οι Γρηγορία Κεραμιδά, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη και Κορίνα Πολίτη τερμάτισαν σε 44.48, στη πήραν την 14η θέση στο σύνολο.

Τον καλύτερο αγώνα του στη σεζόν κατάφερε να κάνει στο Βερολίνο στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο πρωταθλητής μας πέτυχε φετινό ρεκόρ με άλμα στα 5,75 μ. και βρέθηκε για μία ακόμη φορά ψηλά στην κατάταξη μιας μεγάλης διοργάνωσης. Ο έμπειρος αθλητής στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 5,80 μ. κι έτσι ολοκλήρωσε τον αγώνα του έκτος. Ο Φιλιππίδης ταξίδεψε στο Βερολίνο με καλύτερη επίδοση στα 5,71 μέτρα.

Ο Φιλιππίδης συμμετείχε στον κορυφαίο τελικό στην ιστορία του αγωνίσματος με δύο αθλητές να ξεπερνούν τα 6,00 μέτρα. Νικητής ήταν ο έφηβος Μόντο Ντουμπλάντις με το εντυπωσιακό 6,05 μ., που είναι παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων και η δεύτερη επίδοση όλων των εποχών στον ανοιχτό στίβο. (φωτογραφία: azsportsimages)