Α.Σ. Τήλος- Α.Ο. Σύμης: Ο Ηρακλής τον οδήγησε στην πρόκριση

Με τον Ηρακλή Σακελλάρη να βρίσκεται σε μεγάλη ημέρα, ο Α.Σ. Τήλος έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, έπειτα από την επικράτησή του με σκορ 2-0 σε βάρος του Α.Ο. Σύμης.
Ο έμπειρος επιθετικός πέτυχε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 65ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 84ο λεπτό με κοντινό πλασέ, σφραγίζοντας το εισιτήριο για την 2η φάση του θεσμού, που ο Α.Σ. Τήλος θα υποδεχθεί τον Κλεάνθη Παραδεισίου.
Να σημειώσουμε ότι σημαντική ήταν και η συμβολή του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Μιχάλη Χατζηνικόλα καθώς στο 74ο λεπτό απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι, αποτρέποντας τον Α.Ο. Σύμης να ισοφαρίσει το σκορ, που θα τον έβαζε στην διεκδίκηση της πρόκρισης.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Αλέξανδρος Σπάρταλης, με βοηθούς τους Τσέτσο και Πλάτση.
Α.Σ. Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Ρούκο, Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής (88ο Βογιατζής), Καλαϊτζάκης, Σακελλάρης Η., Agolli, Φυλακούρης ( 80ο Σακελλάρης Κ.) Οικονόμου.
Α.Ο. Σύμης: Χατζηπέτρου Σπ., Χατζηπέτρος Ν., Καραγιάννης, Σφακιανός, Λεβεντέρης Αλ. ( 79ο Φαρμακίδης Ν. Μ.) , Ζουρούδης, Κουμπιάδης, Λεβεντέρης Π. (23ο Καραβαΐλης), Τσίκκης, Ligansi, Hoxha.