Άνετα το Μεσοχώρι στον τελικό

Το Μεσοχώρι επικράτησε άνετα του Πρωτέα Απερίου με 67-25 στον πρώτο ημιτελικό του 13ου καλοκαιρινού τουρνουά μπάσκετ και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Σαββάτου.
Η ομάδα του Γιάννη Σμούδιανη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε εύκολα το εισιτήριο της πρόκρισης. Εμφανώς καλύτερο ήταν το Μεσοχώρι στον πρώτο ημιτελικό με τον Πρωτέα Απερίου…
Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα του Μεσοχωρίου πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με αιχμή του δόρατος τον Μαστρογιάννη προηγήθηκε με 8-2. Ο Πρωτέας αντέδρασε (8-5 και 11-7 στο 8’), αλλά με buzzer beater του Σμούδιανη, το α’ δεκάλεπτο έκλεισε με 18-9. Στο διάστημα αυτό, τους μισούς πόντους του Μεσοχωρίου πέτυχε ο Μαστρογιάννης.
Στο β’ δεκάλεπτο ο Πρωτέας Απερίου ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι με πόντους του Ρουμελιώτη και του Παχούντη. Το Μεσοχώρι πέτυχε δύο βολές σε 6.30’ και η ομάδα του Απερίου μείωσε σε 20-15 και 22-17 (17’). Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με πόντους των Μοσχονά και Μηναδάκη ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (27-17) για να τελειώσει το ημίχρονο με 27-18. Στο β’ ημίχρονο το Μεσοχώρι «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι, αφού μπήκε πολύ δυνατά… Με σερί 8-0, το σκορ έγινε 35-18 (23’), ενώ η ψαλίδα μεγάλωσε κι άλλο με και με δίποντο του Παραγιού η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (42-22 στο 27’). Το Μεσοχώρι συνέχισε σε υψηλές στροφές και σε… νταμπλ-σκορ (44-22 στο 28’), ενώ το γ’ δεκάλεπτο τελείωσε με +24 (46-22) και το εισιτήριο της πρόκρισης να έχει γίνει ήδη γνωστό.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα (52-23 στο 33’), με το Μεσοχώρι να παίζει με το πόδι πατημένο στο… γκάζι (63-25 στο 37’), φτάνοντας εύκολα στη νίκη- πρόκριση με 67-25.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-9, 27-18(ημ.), 46-22, 67-25
Διαιτητές: Αντωνίου- Ξανθός
Μεσοχώρι (Σμούδιανης): Πέρος 4, Βασιλειάδης, Σταματιάδης 7 (1), Μοσχονάς 11 (1), Παραγιός 4, Σμούδιανης 5 (1), Μουλάς 7, Μακρής 3, Γαλάνης 6, Μαστρογιάννης 17 (2), Μηναδάκης 3.
Απέρι (Χριστοδουλάκης): Παχούντης 9 (1), Παναγιώτου, Λαμπρίδης 1, Παπανικήτας, Νισύριος, Σταματιάδης, Ρουμελιώτης 6 (1), Σακελλαρίδης 3, Χριστοδουλάκης 4, Σοφίλας 2.