Ροδίων Άθλησις: «Πάτησε» τον ΟΦΗ και «βλέπει» Volley League!

Με μία απίστευτη εμφάνιση το Ροδίων Άθλησις έφτασε σε έναν μεγαλειώδη θρίαμβος κόντρα στον Ο.Φ.Η, τον οποίο και νίκησαν το Σάββατο με 3-1 σετ στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου του 1ου υποομίλου της Α2 κατηγορίας, προσπερνώντας με αυτόν τον τρόπο τους Κρητικούς στην ειδική βαθμολογία και συγκεκριμένα στο δρόμο που οδηγεί στο φάιναλ-φορ.

Με τη νίκη, αυτή ουσιαστικά η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη, εξασφάλισε την πρόκριση της στο φάιναλ-φορ και λογικά θα βρει στο δρόμο της έναν εκ των Κέρκι Σάμου ή Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας. Η επιτυχία της ομάδας μας αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε με ανατροπή, όπως έγινε και την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Πανερυθραϊκό.

Ο Ο.Φ.Η. ξεκίνησε πολύ καλά στο 1ο σετ και προηγήθηκε με 1-8. Το Ροδίων Άθλησις ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπέρασε 17-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πήραν το σετ με 19-25 και έκαναν το 0-1. Στη συνέχεια, το Ροδίων Άθλησις μπήκε αφηνιασμένο… Προηγήθηκε με 12-5 και 20-9 και ισοφάρισε με τυπικές διαδικασίες σε 1-1, κερδίζοντας το σετ με 25-13. Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά μια μικρή διαφορά κάνοντας το… 2-1 με 25-21. Στο 4ο σετ, ο Ο.Φ.Η. ξεκίνησε δυναμικά (1-6), το Ροδίων Άθλησις πλησίασε σε 18-20 και στο πιο κρίσιμο σημείο, πέρασε μπροστά με 22-20. Με το σκορ στο 24-24, ανέλαβε δράση ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων Χάρης Σακόγλου, ο οποίος με πόντο στην επίθεση και «άσο» στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 26-24 και το… 3-1 υπέρ του Ροδίων Άθλησις. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τη φανέλα των νικητών έπαιξαν μόλις επτά αθλητές, οι οποίοι έδωσαν και τη ψυχή τους για την επιτυχία.

Τα σετ: 19-25 (24’), 25-13 (20’), 25-21 (27’), 26-24 (32’)

Διαιτητές: Βουδούρης- Κρίτσα

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Καμπερίδης): Σαρικεΐσογλου, Παππάς, Ποτολίδης, Ηλίας, Σακόγλου, Αρβανίτης, Προδρομίδης.
Ο.Φ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Ζλατιλίδης): Κομητούδης, Εφραιμίδης, Μπάσης, Τζελάτι, Αντιφάκος, Κολτσιάκης, Πεφτσής, Καρασαββίδης, Δημητριάδης, Σκαρλατίδης, Μονιάκης.

Εκτός από το Ροδίων Άθλησις και ο Πανιώνιος νίκησε με 3-0 σετ τον Πανερυθραϊκό, με τους Ροδίτες να ανεβαίνουν στο ρετιρέ της κατάταξης, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες έμειναν «ζωντανοί» στην υπόθεση- πρόκριση.