Ξάνθη- Διαγόρας: 2-0 Ήττα στην Θράκη

Δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ξάνθη ο Διαγόρας, καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από την ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2
Ο «γηραιός» υποχώρησε στην 7η θέση του πίνακα, καθώς τον… προσπέρασε η Παναχαϊκή που επιβλήθηκε των Χανίων με σκορ 3-2.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ξάνθη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πιέζοντας την εστία του «γηραιού».
Οι γηπεδούχοι αρχικά απείλησαν στο 23ο λεπτό, με το πλάσε του αμαρκάριστου Σχρόιεν, έπειτα από λάθος του Καρατάσιου και γύρισμα του Μικελτάτζε, να καταλήγει άουτ και στην συνέχεια προηγήθηκαν με 1-0 στο 33ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ του Κέβιν Γκαρσία.
Ο Διαγόρας από την πλευρά του στο πρώτο 45λεπτο δεν μπόρεσε να… κρατήσει μπάλα με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να απειλήσει την εστία της Ξάνθης.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, ο Διαγόρας ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία, φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση του σκορ, όμως η κεφαλιά του Λινάρδου από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από σέντρα του Σμυρλή στο 53ο λεπτό, πέρασε λίγο άουτ.
Οι γηπεδούχοι… βρήκαν στην επίθεση και κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στο 57ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Σχρόιεν, «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Η Ξάνθη έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, όμως η κεφαλιά του Μικελτάτζε στο 64ο λεπτό… σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση, με το 2-0 να παραμένει έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κουκούλα.
Τα γκολ
33ο λεπτό. Μπαλιά του Μικελτάτζε, διαγώνιο σουτ του Κέβιν Γκαρσία, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπίντση για το 1-0 της Ξάνθης.
57ο λεπτό. Λάθος στην άμυνα του Διαγόρα, ο Μικελτάτζε έκανε την πάσα στον Σχρόιεν, με τον τελευταίο να πλασάρει τον εξερχόμενο Μπίντση κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.
ΠΑΕ Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Γκαρσία (83ο Παντελιάδης), Τσαμούρης, Έμπερτ (83ο Σιατραβάνης), Τζούρμαν, Μπριλάντε (13ο λ.τρ. Δημούτσος), Θυμιάνης, Τάτος, Πέτροβιτς, Σχρόιεν (74ο Ντίνας), Μικελτάτζε (83ο Παπαζογλου).
ΠΑΕ Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Χότζα (80ο Κοντοχρήστος), Καρατάσιος (62ο Κάκκο), Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου (54ο Ντοριβάλ), Λινάρδος, Κονέ, Σμυρλής (54ο Γεωργίου), Μπαστακός (80ο Νάτσης).