Α’ Κατηγορία: Νίκες για τους γηπεδούχους

Δύο αναμετρήσεις έγιναν την Τρίτη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, με τον Φοίβο Κρεμαστής να υποδέχεται την Α.Ε. Λέρου και τον Απόλλωνα Καλυθιών την Δόξα Καρδάμαινας.
Οι Κρεμαστενοί επιβλήθηκαν της Α.Ε. Λέρου με το ευρύ σκορ 6-0, ενώ οι Καλυθενοί επικράτησαν δύσκολα με σκορ 2-1 των «μελανόλευκων» της Κω, σημειώνοντας το τέρμα που τους έδωσε το «τρίποντο», στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Φοίβος του Μιχάλη Πολιά επέβαλε το ρυθμό του από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και ευτύχησε να έχει σε μεγάλη ημέρα τον Λευτέρη Δράκο ο οποίος σκόραρε τρεις φορές στο 13ο, 39ο και 43ο λεπτό, με τους Κρεμαστενούς να… κλειδώνουν την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι με σκορ 3-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, σημειώνοντας ακόμα τρία τέρματα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσου Κιοσέογλου στο 72ο λεπτό και με τον Ορέστη Δαφερέρα στο 81ο και 85ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.
Ο Απόλλωνας Καλυθιών του Παναγιώτη Ζούνη τα… βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Δόξα Καρδάμαινας του Στάθη Γκουντελίτσα.
Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης, καθώς το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 56ο λεπτό με τον Γιάννη Χοχλαστό, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντώνη Χατζηαντωνίου στο 62ο λεπτό.
Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν στο ισόπαλο 1-1, όμως ο Νίκος Αρφαράς είχε διαφορετική άποψη καθώς σκόραρε στο 90ο λεπτό, λυτρώνοντας τους Καλυθενούς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ του Απόλλωνα.