Πέρασε από την Νίσυρο

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Εθνικός Αρχίπολης, καθώς επικράτησε στην Νίσυρο του τοπικού Πολυβώτη με σκορ 2-1 για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας.
Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο ημίχρονο όπου σκόραραν και τα δύο τέρματά τους , τα οποία αποδείχθηκαν αρκετά για να τους οδηγήσουν στο «τρίποντο».
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Οι Αρχιπολενοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 21ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νίκου Κρεκούκια (1-0) και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 37ο λεπτό με πλασέ του Μπεγκάσι, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Πολυβώτη ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για να πετύχουν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης.
Ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο 58ο λεπτό με τον Χαρτοφύλλη Π. που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σάββας Τσοπανάκης με βοηθούς τους Μπέκα και Φασουλάρη.
Πολυβώτης: Χαρτοφύλλης Ν., Χασαπλαδάκης (60ο Αδρακτάς), Σφακιανός Α., Καρακωνσταντίνος (15ο λ.τρ. Καραγιάννης), Χαρτοφύλλης Π., Σβύνος, Χατζηνικολάου Β. του Δ., Φωτεινής, Σφακιανός Ι. (21ο λ.τρ. Κωνσταντίνου), Χατζηνικολάου Β. του Ν., Κακιάς
Εθνικός Αρχίπολης: Καρπαθάκης, Θυριάκης (60ο Πάλλας), Παπανθύμου (75ο Αφαντενός), Μπαρμπαντώνης, Μπόσινας, Αλευρόπουλος, Χατζηνικόλας, Λυριστής Μ., Μαυριός, Κρεκούκιας, Μπεγκάσι.