Α.Ο. Πυλίου- Α.Σ. Ρόδος: Φιλική νίκη με σκορ 2-0 για τα «ελάφια»

• Θετικά στοιχεία από τον Α.Ο. Πυλίου του Δημήτρη Χρυσόπουλου

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε η Ρόδος σε ότι αφορά τις φιλικές της αναμετρήσεις στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 του Α.Ο Πυλίου στην Κω, με τέρματα του Αρναρέλλη στο 4ο λεπτό και του Βουργουντζή στο 23ο λεπτό. Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου έπαιξε παιχνίδι κατοχής, έδειξε μια σιγουριά στην κυκλοφορία αλλά της έλειψε η φαντασία στο επιθετικό κομμάτι. Σε ότι αφορά τους γηπεδούχους δέχτηκαν δύο γκολ που έδειξαν έλλειψη συγκέντρωσης αλλά σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια στάθηκαν καλά απέναντι σε μια ομάδα άλλης κατηγορίας και άλλων στόχων, δημιούργησαν κάποιες φάσεις προς την αντίπαλη εστία και έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό δρόμο.
Η εικόνα:
Μόλις στο 4ο λεπτό ο Αρναρέλλης μετά από μπαλιά του Μουμίν στην περιοχή κατάφερε να φέρει την μπάλα μπροστά του, να βρεθεί σε θέση βολής και να κάνει το 1-0 για τον Α.Σ. Ρόδος. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο. Πυλίου προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και αναζήτησε από τα πλάγια να βρει χώρους όμως στο 23ο λεπτό τα «ελάφια» πέτυχαν και άλλο γκολ.
Μετά από απομάκρυνση της άμυνας οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Νικήτα να κάνει φάουλ σε επιθετικό των «πρασίνων». Τα «ελάφια» εκτέλεσαν γρήγορα την παράβαση και ο Βουργουντζής έκανε εύκολα με διαγώνιο σουτ το 2-0.
Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και έφτασαν μάλιστα κοντά στο γκολ όταν στο 29ο λεπτό ο Βακράκος από πολύ πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Πίτκα αλλά το σουτ του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο μέρος ανήκει στον Α.Σ. Ρόδος με τον Δελαπόρτα απ’ τα δεξιά να πασάρει στον Αρναρέλλη και εκείνον να πλασάρει ψηλά πάνω απ’ την εστία του Συνοδινού.
Στο δεύτερο μέρος συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις λίγες φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά απ’ τις δύο εστίες. Στο 51ο λεπτό ο Δρόσος βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από κόντρες στην άμυνα των «πράσινων» αλλά δεν πρόλαβε να εκτελέσει τον Πίτκα ενώ στο 61ο ο Μαργαρίτης έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Πίτκας με διπλή προσπάθεια μάζεψε στην αριστερή του γωνία.
Όσο περνούσε η ώρα οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές με τον ρυθμό του ματς να πέφτει αισθητά. Στο 68ο λεπτό ο Γεωργιάδης σούταρε άουτ, ενώ στο 71ο Βακράκος και Δρόσος συνεργάστηκαν ωραία σε κόντρα επίθεση με το τερματοφύλακα του Α.Σ. Ρόδος να μπλοκάρει.
Λίγο πριν την λήξη του ματς απείλησε η Ρόδος με το διαγώνιο σουτ του Νικολόπουλου στο 89ο λεπτό να περνά άουτ και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 2-0.
Διαιτησία:
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Κακουλίδης με βοηθούς τους Αλέκο και Πατσιαούρα.
Α.Ο. Πυλίου: Συνοδινός, Τάχος, Παπαγεωργίου, Χατζηβασίλης, Νικήτας, Γεωργιάδης, Μαργαρίτης, Χατζησουλεϊμάν, Βακράκος, Μπίσα, Δρόσος.
Αγωνίστηκαν και οι: Κεφαλιανός Μ., Πης Β., Ντιέγκο, Ήλιος, Κότζα, Σπύρου, Κεφαλιανός Γ., Κόκκαλης, Κάρλος.
Α.Σ. Ρόδος: Πίτκας, Ρεβυθόπουλος, Σουλάϊ, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Γκίνης, Μουμίν, Δελαπόρτας, Βουργουντζής, Μαρτσάκης, Αρναρέλλης.
Αγωνίστηκαν και οι: Σίζαρ, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Αλιμερκάι, Αρέτογλου, Έλιο, Κάμπας.