ΡΣΦΠ Τελχινίς: Επέστρεψαν οι πρωταθλήτριες Αιγαίου

Στην βάση του επέστρεψε η πρωταθλήτρια Αιγαίου στις Κορασίδες, Τελχινίδα, έχοντας κατακτήσει την 9η θέση στην Ελλάδα.
Στη σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε ο σύλλογος αναφέρονται τα εξής:
«Με το κύπελλο της πρωταθλήτριας Αιγαίου στις αποσκευές τους, την 9η θέση στην Ελλάδα και έχοντας αποκομίσει σημαντικές αγωνιστικές εμπειρίες επέστρεψαν στη Ρόδο οι Κορασίδες της Τελχινίδας.
Οι αθλήτριες Σταματίνα Γκιζέττη, Νικολέτα Γκίκα, Μιχαέλα Ευσταθίου, Κριστιάνα Ζντράβα, Κάλλια Θαρρενάκη, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Γκιουλ Μπεκίρογλου, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Παρασκευή Τσιλιμίγκα και Ιωάννα Χατζηδάκη με την καθοδήγηση του Νίκου Τσιντομηνά, έδωσαν πέντε ματς σε πέντε ημέρες στα γήπεδα της Αττικής, απέναντι σε αξιόλογες ομάδες και παρουσίασαν μια εξαιρετική αγωνιστική εικόνα. Κέρδισαν τον σεβασμό των αντιπάλων τους, ενώ απέσπασαν τα κολακευτικά σχόλια όσων τις παρακολούθησαν να αγωνίζονται.
Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Δωδεκανήσου, η ομάδα των Κορασίδων (κορίτσια κάτω των 16 ετών) της Τελχινίδας, έπρεπε να ταξιδέψει στην Αθήνα για να παίξει στον ημιτελικό της Ζ΄ Περιφέρειας με την πρωταθλήτρια Κυκλάδων, τον Απόλλωνα Νάξου. Για συγκοινωνιακούς λόγους το ματς ήταν δύσκολο να γίνει στην έδρα μιας από τις δύο ομάδες. Η νικήτρια του ματς θα αντιμετώπιζε την επόμενη μέρα, στον τελικό του Αιγαίου, την Άθληση Μυτιλήνης (νικήτρια του βόρειου ομίλου της Ζ΄ Περιφέρειας). Η νικήτρια του τελικού θα ήταν η πρωταθλήτρια Αιγαίου και θα κέρδιζε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων, στον Γ΄ όμιλο, με αντιπάλους τον Ολυμπιακό Πειραιώς (πρωταθλητής Πειραιά και Δυτ. Αττικής), τον Φοίβο Μελισσίων (δευτεραθλητής Αθηνών και Ανατ. Αττικής) και την Παναχαϊκή (πρωταθλήτρια Πελοποννήσου).
Οι νεαρές αθλήτριες της Τελχινίδας προετοιμάστηκαν για τους σημαντικούς αυτούς αγώνες με καθημερινές διπλές προπονήσεις κατά τη διάρκεια των διακοπών του Πάσχα.
Ημιτελικός Ζ΄ Περιφέρειας κοριτσιών Κ18 Τρίτη, 25/4, κλειστό Ν. Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας
Η αποστολή της Τελχινίδας έφθασε στις 25 Απριλίου ακτοπλοϊκώς από τη Ρόδο στον Πειραιά και την ίδια ημέρα, δύο ώρες αφότου αποβιβάστηκαν, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου βρήκαν απέναντί τους, στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας, τον πρωταθλητή Κυκλάδων Απόλλωνα Νάξου στον ημιτελικό αγώνα του πρωταθλήματος Κορασίδων της Ζ΄ Περιφέρειας.
Στα δύο πρώτα σετ το ματς ήταν αμφίρροπο (1-1 σετ) αλλά στη συνέχεια οι ροδίτισσες βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και κέρδισαν τα δύο επόμενα σετ παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον τελικό.
Α.Σ. Απόλλων Νάξου-ΡΣΦΠ Τελχινίς: 1-3 σετ σε 111’(22-25 σε 27΄, 25-23 σε 32΄, 12-25 σε 22΄και 19-25 σε 30’).
Τελικός Ζ΄ Περιφέρειας κοριτσιών Κ18 (Τετάρτη, 26 Απριλίου, κλειστό Μοσχάτου)
Την επόμενη (26/4), στο κλειστό του Μοσχάτου η Τελχινίδα έπαιξε κόντρα στην Άθληση Μυτιλήνης, στον τελικό Κορασίδων της Ζ΄ Περιφέρειας.
Πιέζοντας στο σερβίς και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση η ροδίτικη ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει ένα ακόμη πρωτάθλημα Αιγαίου. Μαζί και το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ18.
Α.Σ. Άθληση-ΡΣΦΠ Τελχινίς: 0-3 σετ σε 74΄(19-25 σε 24΄, 20-25 σε 23΄και 21-25 σε 27΄)
Προημιτελική φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.
Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Αιγαίου η Τελχινίδα προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας και κληρώθηκε στον Γ΄ όμιλο της προημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος, μαζί με τον Ολυμπιακός Πειραιώς, τον Φοίβο Μελισσίων και την Παναχαϊκή Πάτρας.
1η αγωνιστική (Πέμπτη, 27 Απριλίου, γήπεδο Ρέντη ‘Μελίνα Μερκούρη’)
Την 1η αγωνιστική η Τελχινίδα αντιμετώπισε στην έδρα του τον πανίσχυρο Ολυμπιακό Πειραιά. Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων ήταν εμφανής και Πειραιώτισσες νίκησαν άνετα με 3-0 σετ.
Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΡΣΦΠ Τελχινίς: 3-0 σετ σε 59΄(25-15 σε 22΄, 25-07 σε 17΄και 25-12 σε 20΄)
2η αγωνιστική (Παρασκευή, 28 Απριλίου, γήπεδο Ρέντη ‘Μελίνα Μερκούρη’)
Επόμενος αντίπαλος για την Τελχινίδα ήταν η πρωταθλήτρια Πελοποννήσου, Παναχαϊκή. Οι αθλήτριες της Τελχινίδας αν και έχασαν το 1ο σετ κατάφεραν παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση έκαναν την ανατροπή και πέτυχαν μια σημαντική νίκη με 3-1 σετ.
ΡΣΦΠ Τελχινίς- Παναχαϊκή: 3-1 σετ σε 111΄(18-25 σε 30΄, 25-18 σε 29΄, 25-20 σε 30΄και 25-13 σε 22΄)
3η αγωνιστική (Σάββατο, 29 Απριλίου, γήπεδο Ρέντη ‘Μελίνα Μερκούρη’)
Στο ματς το οποίο θα έκρινε πια ομάδα θα προκρινόταν, μαζί με τον Ολυμπιακό, στην ημιτελική φάση, η Τελχινίδα αντιμετώπισε τον δυνατό Φοίβο Μελισσίων.
Οι μικρές του Νίκου Τσιντομηνά έχασαν το 1ο σετ με 25-19 αλλά στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Και στο 3ο σετ μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν αρχικά με 8-2 και στη συνέχεια με 19-12.
Στο σημείο αυτό ο Φοίβος αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά σε 21-19. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλές, στο 23-23. Η Τελχινίδα έφτασε πρώτη σε σετ μπολ (24-23) αλλά οι αθλήτριες του Φοίβου, πιο αποτελεσματικές επιθετικά, πήραν το σετ με 24-26.
Στο επόμενο σετ ο Φοίβος ήταν καλύτερος, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και με 25-20 πήρε τη νίκη και την πρόκριση.
ΣΦΑΜ Φοίβος-ΡΣΦΠ Τελιχινίς: 3-1 σετ σε 111΄(25-19 σε 25΄, 22-25 σε 27΄, 26-24 σε 32΄και 25-20 σε 27΄)
Τελική βαθμολογία Γ’ ομίλου
1. Ολυμπιακός 9β (9-0 σετ)
2. Φοίβος 6β (6-4)
3. Τελχινίς 3β (4-7) – 9η πανελλήνια θέση
4. Παναχαϊκή 0β (1-9) – 13η πανελλήνια θέση
Οι δύο πρώτες του ομίλου, Ολυμπιακός και Φοίβος προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης (8αδα)
Η 9η θέση στην Ελλάδα, ο τίτλος στη Ζ΄ Περιφέρεια και γενικά η αγωνιστική παρουσία των Κορασίδων της Τελχινίδας στα γήπεδα της Αττικής ήταν μια ακόμη διαφήμιση για το δωδεκανησιακό βόλεϊ. Οι νεαρές ροδίτισσες αγωνίστηκαν σε διάστημα πέντε ημερών σε ισάριθμους σημαντικούς όσο και απαιτητικούς αγώνες, έκαναν τρεις σπουδαίες νίκες και κέρδισαν το χειροκρότημα και την αναγνώριση όλων.
Ο Ροδιακός Σύλλογος Φίλων Πετοσφαίρισης Τελχινίς ευχαριστεί για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση της αποστολής, τον κ. Νίκο Παπαϊωάννου και τους συνεργάτες τους για τη ζεστή φιλοξενία στο Evita Asty Hotel, την ναυτιλιακή εταιρεία Blue Star και το προσωπικό του Skevos Travell, τον Δημήτρη Αντωνάκη για τις υπέροχες φωτογραφίες, την Enterprise Rent-A-Car, τον Ολυμπιακό Πειραιώς για τη φιλοξενία στο ‘’Μελίνα Μερκούρη’’ και τα σωματεία, Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας και ΑΟΠΕ Μοσχάτου για την παραχώρηση των γηπέδων τους.
Τέλος, ευχαριστούμε τον ΔΟΠΑΡ και το προσωπικό του κλειστού γηπέδου ‘’Βενετόκλειο’’ για την άψογη συνεργασία και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στις πραγματικές πρωταγωνίστριες, τις νεαρές αθλήτριές μας και στις οικογένειες τους».