Θρίαμβος του Κολοσσού κόντρα και στη διαιτησία!

Ένας εξαιρετικός Κολοσσός κέρδισε με 68-61 τον Προμηθέα Πάτρας και μαζί τους τρεις διαιτητές(Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Ζακεστίδης), οι οποίοι προσπάθησαν να φρενάρουν την προσπάθεια των Ροδιτών. Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες την κατάλληλη στιγμή, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξαν οι Ξανθόπουλος και Τιλί. Εξαιρετική αμυντική προσήλωση είχε ο Κολοσσός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα στην Καλλιθέα και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα… Μετά το αρχικό 0-3 με τον Γκάντι, ο Κολοσσός έκανε το σκορ 8-5 (4’) και με αιχμή του δόρατος τον Ποτ (7π) ξέφυγε με 10-5 (5’)… Ο Προμηθέας πλησίασε σε 10-9 με τον Φράνκαμπ, αλλά οι Ροδίτες «βραχυκύλωσαν» τα ατού των Αχαιών και ξέφυγαν 17-10 (9’) με δίποντο του Χατζηδάκη για να τελειώσει το α’ δεκάλεπτο με 17-13. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε όπλο την αμυντική της λειτουργία και από εκεί πήρε ενέργεια για την επίθεση, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα.
Στο β’ δεκάλεπτο οι Ροδίτες δεν… παρέκλιναν στον τρόπο παιχνίδι τους. Με τον εξαιρετικό Μαργαρίτη και τον Ουίλιαμς το σκορ έγινε 30-21 (15’), ενώ με τρίποντο του Μπιλλή η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (35-25), για να μειώσει με τρίποντο ο Αγραβάνης σε 35-28, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα (35-32), αλλά ο Κολοσσός αποκατέστησε την τάξη με τον Ποτ (38-32) και ο Μαργαρίτης άνοιξε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-34 στο 24’). Από κει πέρα ανέλαβαν δράση ξανά οι διαιτητές, οι οποίοι τα έβλεπαν όλα υπέρ του Προμηθέα Πάτρας και σταδιακά οι Αχαιοί πλησίασαν σε 48-44 (28’) για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με 50-46.
Με τον Φλόιντ να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ο Προμηθέας έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και μάλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Άντριτς προηγήθηκε 52-55. Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν ιδανική, αφού απάντησε με σερί 8-0 και έκανε το σκορ 60-55 με τρίποντο του Μίλερ (3.07’ πριν το τέλος). Ο Φράνκαμπ μείωσε σε 60-57, ενώ στο 2.25 δεν δόθηκε καθαρό φάουλ πάνω στον Ουίλιαμς και στο «καπάκι» οι ανεκδιήγητοι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε προσπάθεια του Αγραβάνη Δ. Αυτό ήταν και το 5ο του Μαργαρίτη που αποχώρησε… Με 2/3 βολές έκανε το σκορ 60-59, για να πετύχει καλάθι ο Ουίλιαμς και να κάνει το 62-59. Μετά από άστοχο τρίποντο του Αγραβάνη Δ. και στην προσπάθεια του Κολοσσού να τρέξει στον αιφνιδιασμό ο Κάρδαρης σταμάτησε το παιχνίδι γιατί δεν λειτούργησε σωστά το χρονόμετρο. Τελικά ο Φλόιντ με 2/2 βολές ο Φλόιντ έκανε το 64-59 (στα 45’’) για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Σίμπσον στα 32’’ (64-61). Ο Φλόιντ έκανε λάθος στα 30’’, ωστόσο ο Ουίλιαμς με αυτοθυσία κέρδισε τη μπάλα στα 24’’, αλλά οι διαιτητές χρειάστηκαν τη βοήθεια του instant replay για να δώσουν τη μπάλα στον Κολοσσό. Ο Φλόιντ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 66-61 (στα 22’’ και κάπου εκεί) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος..
Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-13, 35-28(ημ.), 50-46, 68-61
Διαιτητές: Πιτσίλκας- Κάρδαρης- Ζακεστίδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ, Ουίλιαμς 10(2), Μαργαρίτης 12(1), Μπιλλής 4(1), Μίλερ 13(1), Φλόιντ 11, Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 3(1), Ποτ 13(3).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Γκραντ 13, Γκάντι 5(1), Αγραβάνης Δ. 14(2), Σίμπσον 12(3), Λάγιος 2, Άντριτς 6(2), Αγραβάνης Ι. 1, Φράνκαμπ 8, Τανούλης.