Football League: «Τρίποντο» ο ΓΑΣ Ιάλυσος, νέα ισοπαλία για τον Α.Σ. Ρόδος

Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ομάδων μας στα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» επικράτησαν στον «Οικονομίδειο» της Σαντορίνης με σκορ 1-0 και έμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Α.Σ. Ρόδος γι’ ακόμα μία αγωνιστική έμεινε μακριά από τις νίκες, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με την Καλαμάτα στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας.
ΓΑΣ Ιάλυσος- Σαντορίνη: 1-0
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς ρυθμό από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τις ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 5ο, στο 16ο και στο 40ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Σαντορίνη να είναι λίγο καλύτερη, ωστόσο ο ΓΑΣ Ιάλυσος κατάφερε να προηγηθεί με 1-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζησάββα στο 60ο λεπτό, πέναλτι που κέρδισε ο Ρούσσος από τον Δερμιτζάκη.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην συνέχεια του παιχνιδιού για να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσος αμύνθηκαν σωστά, με το 1-0 να μένει έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μπαϊρακτάρη.
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γιώργου (72ο Γκέζος), Μπουσάι (46ο Μανιώτης), Καρπαθάκης, Καντούτσης, Παπουτσογιαννόπουλος (81ο Τερζίου), Σκεντεράι, Ρούσσος (72ο Μαστραντωνάκης), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος, Χριστόπουλος (72ο Σταθόπουλος).
Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος, Κουρέλλας, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Σιμιτσής (86ο Μπουντόπουλος), Μηνάς (80ο Ιβανίδης), Ντινιωτάκης (72ο Λάμπρου), Πολύζος (72ο Γιουκούδης), Μαλάι (86ο Περογραμβράκης), Κανούλας.
Α.Σ. Ρόδος- Καλαμάτα: 0-0
Στο πρώτο ημίχρονο ο Α.Σ. Ρόδος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκειά του, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Ταΐρη.
Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που έχασαν σημαντική ευκαιρία για να προηγηθούν, με τον τερματοφύλακα των «ελαφιών» Πίτκα να κρατάει το μηδέν έπειτα από σουτ του Μπουσμπίμπα στο 30ο λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι ο Α.Σ. Ρόδος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο ο ρυθμός ήταν κακό και οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (50ο λ.τρ. Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι, Καραγιώργης, Ριτάκο (68ο Σερέντιουκ)), Αρναρέλλης, Μαρτσάκης (88ο Βουργουντζής), Δελαπόρτας, Τσίπρας, Μακρής (68ο Σουλάι).
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (80ο Παναγιώτου), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης (59ο Σουμπίνιο), Αλεξόπουλος (59ο Κέρι), Μαρκόφσκι (80ο Φελίπε), Μπουσμπίμπα (84ο Ηλιόπουλος).