Αιολικός -Α.Σ. Ρόδος: 1-0: Πρώτη ήττα για τα «ελάφια»

Στην Μυτιλήνη σταμάτησε η αήττητη πορεία του Α.Σ. Ρόδος στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.
Τα «ελάφια» του Νίκου Κουρμπανά δεν είχαν καλή απόδοση και γνώρισαν φυσιολογικά την ήττα με σκορ 1-0 από τον Αιολικό στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής, ωστόσο, παραμένουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Αιολικός ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη του ευκαιρία, με κεφαλιά του Λαζαρίδη στο 6ο λεπτό.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να σημειώσουμε κι άλλο γκολ, με τον Μπουρούς στο 11ο λεπτό, τον Κατσίκη στο 34ο λεπτό με τον Αιολικό να διαμαρτύρεται για πέναλτι στην συγκεκριμένη φάση και τον Ματάι στο 38ο λεπτό, χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνει το 2-0.
Η μοναδική καλή στιγμή των «ελαφιών» στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 14ο λεπτό, όμως το γκολ του Μπουντόπουλο ακυρώθηκε, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ σάιτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Σ. Ρόδος ανέβασε την απόδοση του, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία, εκτός από την φάση του 49ου λεπτού όπου η εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι έπειτα από την επέμβαση του Σφυρλά.
Ο Αιολικός έκλεισε τους χώρους στην άμυνα του και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις, απειλώντας τα «ελάφια» στο 47ο λεπτό με τον Κόρνεφ, στο 85ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς και τον Τσιπά στο 87ο λεπτό, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.
Το γκολ
6ο λεπτό. Γκολ για τον Αιολικό με τον Λαζαρίδη να κάνει την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Καλαφάτη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Τζήμα για το 1-0.
Αιολικός: Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Μπάρκας, Βαλιός (24ο λ.τρ. Ματάι), Τσομπανέλλης, Λαζαρίδης, Κατσίκης, Κόρνεφ (67ο Λαμπράκης), Μπουρούς (83ο Τσιπάς), Σπόλιαριτς.
Α.Σ. Ρόδος: Τζήμας, Κανταρτζής, Σούλης, Παπαθανασίου (55ο Βουργουτζής), Νικολόπουλος, Μισέλ, Δελαπόρτας, Μπίσα, Κλιγγόπουλος (58ο Χατζησάββας), Γιόνδης, Μπουντόπουλος (70ο Σταυλάς).