Φινάλε με μετάλλια για τους Ροδίτες

Έπεσε η αυλαία στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο, στο ΟΑΚΑ, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πίστας Εφήβων, Νεανίδων, Παίδων και Κορασίδων, αλλά και του 3ου Grand Prix Ανδρών. Δύο διοργανώσεις που έγιναν παράλληλα από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας.

Για ακόμη μια φορά, οι ποδηλάτες των συλλόγων της Ρόδου ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους και επέστρεψαν στο νησί μας με μετάλλια και επιτυχίες.

Συγκεκριμένα, άνετη ήταν η επικράτηση της Σταματίας Κούρου του Ροδήλιου και στα τέσσερα αγωνίσματα που αγωνίστηκε, κατακτώντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος τέσσερις φορές, κατοχυρώνοντας τρία Πανελλήνια ρεκόρ, δίνοντας έτσι, μαζί με την συναθλήτριά της Εισοδία Λουτσιού, στο σύλλογο τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας πίστας στην κατηγορία κορασίδων.

Στο 3ο Grand Prix Ανδρών χρυσός νικητής ήταν ο Κυριάκος Παπασταματάκης, επίσης του Ροδήλιου στο αγώνισμα Όμνιουμ (στο ίδιο αγώνισμα ο Μπούσδρας του Έλαφου ήταν 8ος), ενώ η Εισοδία Λουτσιού και ο Βασίλης Ζαννάκης είχαν καλά πλασαρίσματα στα αγωνίσματα που συμμετείχαν.

Η Φωτεινή Νικήτα του Μεσόγειου κατέκτησε ακόμη δύο αργυρά μετάλλια, στο αγώνισμα του σπριντ και στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ ο Κωνσταντίνος Κωνστάντουρας του Διαγόρα πήρε την πέμπτη θέση στο αγώνισμα των πόντων και την τρίτη στο σπριντ, αγώνισμα στο οποίο ο Κελεπέρας του Έλαφου ήταν 5ος. Ο αθλητής του «γηραιού» ήταν τρίτος μαζί με τον Νίκο Καπετανίδη στο ομαδικό σπριντ και 2ος στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης 1000μ., θέση που του έδωσε και το αργυρό μετάλλιο. Στο τελευταίο αγώνισμα πήρε μέρος και ο Αιμιλιανός Κελεπέρας του Έλαφου που ήταν 10ος. Ο Κωνστάντουρας κατέλαβε την 7η θέση στο Σκρατς και ο Κελεπέρας την 14η.

Το χάλκινο μετάλλιο στο σπριντ της κατηγορίας του κατέκτησε ο Ανδρέας Καλαθενός του Διαγόρα, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, ο Γεώργιος Ζαχαρίας του Μεσόγειου ήταν 7ος , ο Αθανάσιος Παναγόπουλος του Έλαφου 13ος  και ο Μιχάλης Τριομμάτης (Μεσόγειος) 31ος.

Στο Ομαδικό σπριντ ο ΑΟ Άθλος με τους Πατηνιώτη και Σαββίγκο κατέκτησε την 4η θέση, με τον Έλαφο να είναι 12ος (Ζαννάκης, Παπαδόπουλος) και τον Μεσόγειο 13ος (Ζαχαρίας, Τριομμάτης).

Όσον αφορά τις βαθμολογίες των συλλόγων μετά το τέλος του πρωταθλήματος, στην κατηγορία Παίδων ο Διαγόρας ήταν 5ος με 16 βαθμούς, ο ΑΟ Άθλος 8ος με 11 βαθμούς, ο Έλαφος 13ος με 3 βαθμούς, ο Μεσόγειος 15ος με 2 βαθμούς και ο Ροδήλιος 17ος με 1.

Στους Έφηβους ο Διαγόρας κατέκτησε την 3η θέση με 20 βαθμούς και ο Έλαφος την 10η με 4 βαθμούς. Τέλος στην κατηγορία Κορασίδων, ο Ροδήλιος κατέλαβε την πρώτη θέση με 46 βαθμούς και ο Μεσόγειος την τρίτη με 30 βαθμούς.