Ηρακλής –Διαγόρας: 2-1: Δεν άντεξε στο Καυτανζόγλειο

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε ο Διαγόρας στο Καυτανζόγλειο στάδιο της Θεσσαλονίκης από τον Ηρακλή, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρηση, με τους «κυανέρυθρους» να πιέζουν μετά το 70ο λεπτό.
Ο Ηρακλής πήρε τον την κατοχή και της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πιέζοντας την άμυνα του Διαγόρα.
Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρία για να προηγηθούν στο 8ο και στο 13ο λεπτό, όμως στην πρώτη περίπτωση ο Γαλάνης έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Γιουμπιτάνα και στη δεύτερη ο Τότσκα ήταν άστοχος.
Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, ο Διαγόρας σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό, με τον Παλαβράκη να απομακρύνει σε κόρνερ το πλασέ του Σταμένκοβιτς από θέση τετ α τετ.
Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 34ο λεπτό από στημένη φάση. Ο Τομάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Άλεξιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γαλάνη κάνοντας το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ηρακλή που ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 48ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Γιουμπιτάνα (2-0).
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιουργώντας ακόμα μία καλές ευκαιρία στο 54ο και 65ο λεπτό.
Μετά το 70ο λεπτό ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του προσπαθώντας να μειώσει το σκορ. Στο 85ο λεπτό η γυριστή κεφαλιά του Μπούμπα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων και στο 89ο λεπτό οι «κυανέρυθροι» μείωσαν σε 2-1 με εξαιρετικό σουτ του Μαγκάκη, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
8ο λεπτό. Ευκαιρία για τον Ηρακλή: Ο Γιουμπιτάνα έγινε αποδέκτης της μπάλας και από θέση τετ α τετ έκανε το πλασέ με τον Γαλάνη να αποκρούσει σε κόρνερ.
13ο λεπτό: Ωραία συρτή σέντρα του Γιουμπιτάνα, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Τότσκα όμως η προβολή του πέρασε άουτ.
22ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα: Κάθετη πάσα του Τσιαντούλα στον Σταμένκοβιτς, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ από θέση τε α τετ, ωστόσο ο Παλαβράκης έδιωξε σε κόρνερ.
24ο λεπτό: Συνδυάστηκαν ο Τομάς με τον Άλεξιτς, με τον πρώτο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Γαλάνη να μπλοκάρει την μπάλα.
34ο λεπτό. Γκολ για το Ηρακλή: Εκτέλεση κόρνερ του Τομάς, ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γαλάνη κάνοντας το 1-0.
47ο λεπτό: Αντεπίθεση για τον Ηρακλή, ο Τομάς έκανε το πλασέ από θέση τετ α τετ, με τον Γαλάνη να απομακρύνει.
48ο λεπτό. Γκολ για τον Ηρακλή: Ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Διαγόρα και από πλάγια, δύσκολη, θέση έκανε το πλασέ στην κλειστεί γωνία του Γαλάνη σημειώνοντας το 2-0.
54ο λεπτό: Φάση διάρκειας στην περιοχή του Διαγόρα, με το πλασέ του Γιουμπιτάνα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.
65ο λεπτό: Ο Πατράλης έκανε το σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή του Διαγόρα με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
85ο λεπτό: Ο Βουργουτζής έκανε την σέντρα, γυριστή κεφαλιά του Μπούμπα, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παλαβράκη.
89ο λεπτό. Γκολ για τον Διαγόρα: Σέντρα- φάουλ του Μιχόπουλου, έδιωξαν οι γηπεδούχοι, η μπάλα στρώθηκε στον Μαγκάκη που με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1 για τον Διαγόρα.
Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης (87ο Κουντουριώτης), Δόρης (59ο Νταμιάν Σίλβα), Τότσκα (59ο Μελούνοβιτς), Τομάς (87ο Σγούρης), Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα (76ο Παπαστεργιανός).
Διαγόρας (Πάρης Ανδράλας): Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης (59ο Γκρόστανιτς), Πετράκης (53ο Βουργουτζής), Καραμάνης, Μανιώτης, Παραστατίδης (66ο Μιχόπουλος), Παπαϊωάννου (66ο Μπούμπας), Τσιαντούλας, Αντεσίνα, Σταμένκοβιτς.