Με τέτοια άμυνα δεν πάει πουθενά!

Χίλιες φορές να μην… παίζει στη Ρόδο! Ο Κολοσσός δεν μπορεί να «σταυρώσει» νίκη στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας, χάνοντας δίκαια από τον καλύτερο Ηρακλή με 88-86, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Σ’ ένα ακόμη εντός έδρας ματς, ο Κολοσσός έπαιζε άμυνα με τα… μάτια (κυρίως στο α’ ημίχρονο), είχε αρνητικό ξανά τον Μπρέιζελτον και γνώρισε μία ακόμη… κακή ήττα μέσα στο «σπίτι» του, αδυνατώντας να… ορθοποδήσει τα εντός έδρας παιχνίδια. Ούτε το ντεμπούτο του Μάλκολμ Γκρίφιν, ούτε η απουσία του Γκάρετ, μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα για τους Ροδίτες, οι οποίοι έχουν αρκετά αγωνιστικά θέματα και καλούνται να τα λύσουν άμεσα. Μάλιστα, οι δικές μας πληροφορίες αναφέρουν ότι έπονται κι άλλες αλλαγές στο ρόστερ. Οι «θαλασσί» σπατάλησαν ένα ολόκληρο ημίχρονο για να παίξουν κανονική άμυνα, αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν αργά. Στο τέλος, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε να «κλέψει» τη νίκη ή να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο το coast to coast του κακού Μπρέιζελτον βρήκε σίδερο και το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη πέτυχε μία τεράστια νίκη απέναντι στον Κολοσσό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-20, 41-53(ημ.), 62-70, 86-88
Διαιτητές: Σχινάς- Παναγιώτου- Παπαθανασίου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης, Αγκμπελέσε 19, Μπρέιζελτον, Τζάκσον 17(2), Γκρίφιν 4, Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5(1), Ντάνιελς 3, Κρομά 12(2), Τουτζιαράκης 18, Παύλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5(1), Μανωλόπουλος 3(1), Οκερεαφόρ 12(1), Καββαδάς 8, Σούλερ 17(3), Ντέιβις 9(1), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17(4), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Χάνλαν 14(2)