Ρεκόρ επταετίας για Κολοσσό!

Η νίκη για τον Κολοσσό κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας ήρθε από την επίθεση. Οι 94 πόντοι που σημείωσε δεν είναι απλά η καλύτερη φετινή επίδοση του –είχε 83 στο ματς της 5ης αγωνιστικής με τον Αρκαδικό αλλά και η καλύτερη των τελευταίων 98 εντός έδρας αγώνων του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Θα πρέπει να γυρίσουμε στη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2008-2009 για να βρούμε μια μεγαλύτερη επιθετική επίδοση του Κολοσσού H Hotels στο Βενετόκλειο. Τότε ήταν σε παιχνίδι με την Καβάλα την οποία νίκησε με 101-84. Έκτοτε οι Ρόδιοι σημείωσαν 93 πόντους στο εντός έδρας ματς με το Ρέθυμνο της σεζόν 2011-12 (93-90) και 91 στο παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας για τη σεζόν 2009-10 (91-62). 94 πόντους πάντως είχε σημειώσει σε δύο εκτός έδρας παιχνίδια πέρυσι με τα Τρίκαλα BC Aries (87-94) και για την περίοδο 2008-09 και πάλι στα Τρίκαλα (87-94).
*Για να στείλει τόσο ψηλά το σκορ, ο Κολοσσός σούταρε με πολύ καλά ποσοστά. Ειδικά στα δίποντα έχοντας 23/32 «άγγιξε» την καλύτερη φετινή επίδοση της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Είχε 71,87% ενώ ρεκόρ παραμένει το 72,41% (με 21/29) που είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Αρκαδικό.
*Στο πρώτο ημίχρονο η κυριαρχία του Κολοσσού H Hotels ήταν ολοκληρωτική (54-33). Ειδικά στη δεύτερη περίοδο ήταν εντυπωσιακός και μάλιστα πλησίασε την κορυφαία επίδοση πόντων σε μια περίοδο σημειώνοντας 30. Δύο λιγότερους από αυτούς που είχε τρεις φορές ο Ολυμπιακός και μία ο Παναθηναϊκός.
*Ντέιβις και Μακ Γκί έχοντας αμφότεροι 5/6 δίποντα, «άγγιξαν» την καλύτερη φετινή επίδοση που πριν τα παιχνίδια ήταν τα 6/6 των Ραντούλιτσα (1η) και Χάγκινς (2η αγωνιστική). Μέχρι που ο Καββαδάς έκανε 8/8 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων.
*Ο πρώτος από τους δύο ψηλούς Αμερικανούς του Κολοσσού, ο Ουίλ Ντέιβις έκανε εξαιρετική δουλειά και στην άμυνα. Μάλιστα σταματώντας τέσσερα σουτ αντιπάλων, ισοφάρισε την καλύτερη φετινή επίδοση κοψιμάτων. Από τέσσερα επίσης είχαν ο Γλυνιαδάκης και ο Μιλουτίνοφ στην 6η αγωνιστική.
*Όσο για τον Γκάρι Μακ Γκί, σημείωσε ατομικό ρεκόρ στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τα εννιά ριμπάουντ που μάζεψε. Είχε οχτώ στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.
*Ο κορυφαίος των νικητών ήταν πάντως ο Τρέβορ Ρέλεφορντ που σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 17 πόντους –είχε 16 κόντρα στον ΠΑΟΚ- και πλησίασε τις καλύτερες επιδόσεις του με τα τέσσερα ριμπάουντ –είχε από πέντε κόντρα σε Ρέθυμνο, Λαύριο- και τις οκτώ ασίστ –είχε εννιά στο παιχνίδι με τους Κρητικούς.
*Το παραγωγικότερο παιχνίδι του έκανε και ο Ρόουπ Άχονεν με 16 πόντους. Ο Φινλανδός είχε από 11 στα ματς με Απόλλωνα Carna και ΠΑΟΚ.
*100 ασίστ καριέρας συμπλήρωσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μοιράζοντας τρεις κόντρα στον Κόροιβο.
*Στον ίδιο αριθμό αλλά σε πόντους έφτασε ο Κέλβιν Λιούις σημειώνοντας 12.