Αλμωπός Αριδαίας –Διαγόρας: 0-0: Μοιρασιά σε… λευκή ισοπαλία

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Αλμωπός Αριδαίας και Διαγόρας στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο), καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.
Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται θετικό για τον «γηραιό», καθώς με τον βαθμό που κατέκτησε έφτασε τους 26 βαθμούς και συνεχίζει τη μάχη για την εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αλμωπό Αριδαίας να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αφού οι προσπάθειες του Κέθι στο 6ο και του Ρίβας στο 10ο λεπτό κατέληξαν άουτ.
Μέχρι το 25ο λεπτό ο Αλμωπός ήταν καλύτερος, ωστόσο από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του, ισορροπώντας την κατάσταση.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάποια αξιοσημείωτη φάση, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες τους στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο, χωρίς ευκαιρίες μέχρι και το 77ο λεπτό, καθώς στην συνέχεια ο Αλμωπός Αριδαίας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας τους «κυανέρυθρους».
Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Ταχματζίδη και Τσιπούρα, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα, με το Διαγόρα να έχει τη δική του ευκαιρία με τον Μανιά, που ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιώργου Τακίδη.
Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς (84ο Μακρυδάκης), Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Ρίβας (57ο Ταχματζίδης), Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος (57ο Πέλκας), Πόποβιτς (46ο Έππας), Πέττας.
Διαγόρας (Άγγελος Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Τάτσης, Γιανναράκης, Μανιώτης, Καραμάνης, Τσιαντούλας, Παραστατίδης, Σταμένκοβιτς (60ο Μπούμπας), Αρίας, Αντεσίνα, Μανιάς.