Πέρασε και από τη Λέρο!

Αλώβητη και από τη Λέρο πέρασε η ΑΕΡΑ, η οποία επικράτησε χθες της τοπικής Αθλητικής Ένωσης σε παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «κόκκινοι» εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Ιάλυσο, μια αγωνιστική πριν από το φινάλε της α΄ φάσης των αγώνων στην Α’ Κατηγορία Δωδεκανήσου. Πλέον έτσι όπως είναι η κατάσταση στη βαθμολογία, η ΑΕ Λέρου για να μπορέσει να αποφύγει τα πλέϊ άουτ θα πρέπει να κερδίσει την επόμενη αγωνιστική μέσα στο Βάτι τον τοπικό Διαγόρα στο παιχνίδι της χρονιάς και για τις δυο ομάδες (εφόσον βέβαια η ομάδα της νότιας Ρόδου ηττήθηκε χθες το απόγευμα από τον Ιάλυσο στο «Οικονομίδειο»). Στο χθεσινό παιχνίδι, η ομάδα του Αφάντου ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και η νίκη της κρίνεται απόλυτα δίκαιη. Οι παίκτες του Βαγγέλη Χοσάδα μάλιστα δεν χρειάστηκε να ανεβάσουν και πολλές στροφές ούτε όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε ο Λυριστής στο 43’ με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στο 60’ με τον ίδιο τρόπο ο Πλόχωρος ισοφάρισε σε 1 – 1 αλλά δυο λεπτά αργότερα (στο 62’, ο Τριχιάς με κεφαλιά από καλό σημείο μέσα από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 1 – 2 δίνοντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μάριος Ωραιόπουλος και «βοηθοί» του ήταν οι Γιαμμουζής και Βουλγαράκης.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΕ ΛΕΡΟΥ: Ντασκαγιάννης, Καρνέσης, Μπάκας, Καρπάθιος, Τσιοφύλλας (82’ Νάκος), Ηλίας, Καμπόσος, Πιτσικόλης (46’ Κοτσάνης), Πλόχωρος, Γιαννουκάς, Καράγκιολης
ΑΕΡΑ: Δαρζέντας, Μοσχιδιού, Δανάς, Φωτεινής, Γαργάλης, Παϊζάνος, Τσετιροκλής, Πλύγκος (87’ Αμπαζάϊ), Τριχιάς, Λυριστής (90’ Νικολής), Τσαγγάρης